She was there

Sardynia południowa – co warto zobaczyć

Sardynia / Bez kategorii / Włochy | 29 sierpnia 2022
Sardynia południowa

Sardynia to duża wyspa, najczęściej więc cel turystycznych destynacji to jej północna lub południowa część. Wyspa nie ma łatwej infrastruktury, dojazd z jednego krańca na drugi zajmuje nawet kilka godzin. Południowa część to kontynuacja przepięknego wybrzeża, które oplata białymi plażami i lazurowymi wodami całą wyspę. Tu znajduje się stolica Sardynii – Cagliari oraz malownicze miasteczko z kolorowymi parasolkami – Iglesias. Południe to także atrakcje dla wyspy nieoczywiste jak opuszczone kopalnie lub korytarze transportowe wydrążone w skałach wyrastających nad błękitem wód. To miasteczka opuszczone – zupełnie lub częściowo, w obu przypadkach krzyczące z wszechobecnych tablic „Vende” (‘Sprzedam’). Poza miastami często odludna i dzika w swej naturze, w miastach aż nadto zurbanizowana. Niezależnie gdzie – z typową włoską nonszalancją i powiewami luzu znad niedalekiej Afryki. Co zwiedzić w południowej Sardynii? Poniżej plan zwiedzania z kilkoma propozycjami.

Park drzew oliwnych S’ortu Mannu

Daleko na pewnym pustkowiu w okolicach miasteczka Villamassargia rośnie park prastarych drzew oliwnych. Legenda głosi, że najstarsze z nich – „Sa Reina” (’Królowa’) pamięta jeszcze czasy średniowiecza.

Jak w przypadku każdej legendy trudno zweryfikować, ile jest w niej prawdy. Niemniej jednak ten historyczny park to element kultury i tradycji mieszkańców miasteczka Villamassargia. Każda rodzina posiada tu bowiem swoje drzewo, o czym świadczą inicjały znajdujące się na ogromnych pniach wiekowych kolosów.

Park położony jest malowniczo na tle zielonych gór. Powykręcane pnie drzew wydają się ostoją spokoju i ciszy, która przerywana jest jedynie szmerem buszujących w trawach jaszczurek.

Adres:

S’ortu Mannu
Villamassargia

S’ortu Mannu
S’ortu Mannu
S’ortu Mannu

Iglesias – miasteczko kolorowych parasolek

Iglesias to jedno z piękniejszych miasteczek w południowej Sardynii.

Najbardziej kolorową atrakcją są parasolki kołyszące się nad głowami przechodniów na klimatycznych uliczkach starego miasta.  Na tle błękitnego nieba kolorowe spodki falują delikatnie, tworząc kształtne cienie na ulicach.

Jest intymnie i cicho. Miasto zdaje się chować pod wielobarwnym parasolem, zapraszając do środka jedynie mieszkańców oraz tych z turystów, którzy docenią jego kameralną atmosferę. Parasolkowy koncept znajduje się na  Via Giacomo Matteotti, obejmuje boczne uliczki oraz plac Piazza Alfonso Lamarmora, z charakterystycznym pałacem o tej samej nazwie.

Miasteczko jest nieduże, warto więc pospacerować po pięknych uliczkach lub przysiąść na kawę w jednej z licznych kawiarenek.

Iglesias

Porto Flavia

Porto Flavia – jedno z ciekawszych miejsc na południu Sardynii. To wydrążony w skale port przeładunkowy, zbudowany w 1925 roku. Ten 600 –metrowy korytarz służył do transportowania minerałów wydobytych w pobliskiej kopalni. Z niego ładowano je na duże statki transportowe.

Miejsce rozpoznawalne jest z daleka, ponieważ tuż przed portem z wody wyrasta spektakularna Pan di Zucchero (‘Kostka Cukru’). Słodka kostka ma 133 metrów wysokości i pręży się wyniośle nad podpływającymi łupinkami łódek.

Informacje praktyczne:

  • Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.
  • Grupy wyruszają o każdej pełnej godzinie.
  • Zakup biletów możliwy na miejscu lub online.
  • Dojazd: GPS prowadzi do plaży Porto Flavia, z której wypływają łodzie do słynnej Pan di Zucchero. Aby dotrzeć autem do miejsca zwiedzania, należy wjechać autem pod górę szutrową drogą wzdłuż wybrzeża kierując się w stronę cały czas widocznej Pan di Zucchero. Niedaleko od bramy wejściowej znajduje się parking.
Porto Flavia
Porto Flavia
Porto Flavia

Tratalias – opuszczone miasto

Na południu wyspy znaleźć można opuszczone miasteczko. Rządzą w nim wyłącznie gołębie i wiatr, zakłócając przerażającą ciszę.

Historia Tratalias nie kryje jednak w sobie upiornej tajemnicy czy złowrogiej legendy. Niedaleko historycznej części wyrosły nowe zabudowania, miasto i jego życie przeniosło się prozaicznie nieco dalej.

Starówka to swojego rodzaju „element dekoracyjny”, turystyczna ciekawostka, oferująca niewielkie muzeum i restaurację. Atrakcja wyłącznie jako przerywnik na trasie zwiedzania do lub z jakiejś bardziej znaczącej destynacji (raczej nie warto wybierać się tam specjalnie).

Południowa Sardynia – plaże

Wybrzeże Sardynii jest zróżnicowane. Są plaże z łagodnym zejściem do błękitnej wody, plaże kamieniste, plaże z fantazyjnymi formacjami skalnymi, plaże łatwo i trudno dostępne.

Są plaże ukryte i te widoczne jak na dłoni. Plaże bezpłatne i płatne. Z infrastrukturą i bez.
Łączy je jedno – wszystkie są przepiękne i jest ich mnóstwo.

Plaża Spaggia di Porto Giunco

Jedna z piękniejszych plaż na południu Sardynii to z pewnością Spaggia di Porto Giunco.

Trafić na nią nie łatwo, tanio także nie jest, ponieważ aby dostać się na plażę należy zapłacić 12 Euro, ale widoki i woda rekompensują wszelkie niedogodności. Na plaży jest bar, toaleta oraz możliwość wypożyczenia leżaków.

Inne plaże:

  • Spaggia di Punta Molentis
  • Spaggia di Capo Carbonara
  • Spaggia di Mari Pintau
  • Spaggia di Chia Sa Colonia
Spaggia di Porto Giunco
Spaggia di Porto Giunco
Spaggia di Porto Giunco

Więcej na temat Sardynii znajdziesz w artykule „Stolica Sardynii – Cagliari. Miasto na własnych warunkach” oraz „Gdzie zjeść w stolicy Sardynii? Trattoria Lillicu – tam, gdzie naprawdę karmią po włosku”.

Sprawdź inne wpisy: