She was there

Burano. Informacje praktyczne, co zwiedzać i gdzie zjeść na kolorowej wyspie

Włochy / Burano | 3 maja 2021
Burano

Burano to jedna z wysp położona na Lagunie Weneckiej, w odległości około 7 km od Wenecji. Jest świetną opcją na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Wenecji i oderwanie się od turystycznego zgiełku. Na Burano nie brakuje turystów, niemniej jednak sama wyspa jest bardzo swojska i idylliczna. Szeregi kolorowych domków, bajkowe okiennice i ogródki sprawiają wrażenie, że są tam trochę „na niby”, ale są naprawdę, przed nimi suszy się kolorowe pranie, a w nich toczy normalne życie. Jak dotrzeć na Burano, gdzie zjeść i co zobaczyć – poniżej kilka informacji na ten temat.

Burano
Burano

Gdzie znajduje się wyspa

Położona jest na Lagunie Weneckiej, około 7 km od Wenecji.

Jak dostać się na Burano

Tramwaj wodny wyrusza z przystanku  FONDAMENTE NOVE (F.TE NOVE).

Bilet w dwie strony kosztuje 15 Euro, można kupić go w okienku przy stacjach lub w automatach naprzeciwko.

Podróż trwa około 45 minut.

WAŻNA RADA:

Ze względu na coraz większą ilość turystów odwiedzających wyspę możemy trafić na bardzo długie kolejki oczekujących na kurs powrotny. Godziny szczytu rozpoczynają się ok. godz. 15-16 i trwają do wieczora. Warto wybrać się więc na wyspę wcześniej i tym samym zaplanować wczesny powrót lub wracać późnym wieczorem (ostatni tramwaj odpływa po godz. 24, należy jednak upewnić się, czy kursuje danego dnia).

Burano
Burano

Gdzie zjeść

Najczęściej polecane są dwa miejsca – w zależności, czy macie ochotę na obiad w restauracji czy też na szybką przekąskę w barze typu fast food.

  • Al Gatto Nero Da Ruggero

Adres: Fondamenta della Giudecca Giudecca di Burano 88

Niewielka restauracja nad kanałem w centrum miasta. Bardzo dobre opinie, konieczna wcześniejsza rezerwacja.

  • Fritto Misto

Adres: Fermata Vaporetto, 30142 Burano (lokalizacja przy wyjściu z przystanku tramwaju wodnego)

Bar typu fast food, w którym zamiast hamburgerów podawane są owoce morza – kalmary, ośmiornica oraz ryby z frytury (fritto mistoklasyczne danie kuchni włoskiej przygotowywane ze świeżych owoców morza i sezonowych warzyw zanurzonych w tempurze i usmażonych na głębokim oleju). Sprawna obsługa, dobry Aperol stanowi alternatywę na szybki lunch (pod warunkiem oczywiście, że lubimy dania z frytury).

Fritto Misto
Fritto Misto

Atrakcje na Burano

Kolorowe domki

Burano słynie z kolorowych domków. U źródeł ich powstania znajdziemy względy nie tyle estetyczne, ile praktyczne. Nad wyspą unosić się miała często silna mgła, która utrudniała rybakom powrót do domu. Dla lepszej widoczności zaczęto więc malować fasady domów na barwne kolory. Jest także mniej oficjalna wersja, mówiąca o tym, iż każda gospodyni malowała swój dom na dany kolor, aby mąż wracając z połowu mógł go łatwiej rozpoznać. A że panowie nie wylewali za kołnierz … wersja ta staje się bardzo wiarygodna.

Obecnie na Burano kolory domków ustalane są odgórnie. Każdy mieszkaniec musi malować fasadę swojego domu co pół roku  i to w konkretnym kolorze.

Burano

Koronki

Burano koronkami stoi.  Przygoda wyspy z koronkarstwem rozpoczyna się w roku 1872. Powstaje wtedy szkoła mającą ocalić tradycyjną metodę produkcji, pod tajemniczo brzmiącą nazwą punto in aria (polegała na użyciu igły i nici). W efekcie już pod koniec stulecia z produkcji koronek na wyspie utrzymuje się 5 tysięcy ludzi. Moda na tego wyroby jednak mija, a ręcznie dziergane cuda zastąpione zostają wyrobami z Tajwanu i Chin. Autentyczne koronki z Burano kosztują bardzo dużo – trzeba jednak zaznaczyć, że wykonanie pojedynczego obrusa zajmuje nawet trzy lata.

  • Muzeum Koronkarstwa –  MUSEO DEL MERLETTO

Adres: Piazza Galuppi 187 (przy głównym placu)

Burano
Burano koronkami stoi

Krzywa wieża

Wybudowana w XVI wieku dzwonnica kościelna, należąca do kościoła San Martino Vescovo. Wieża ma 54 metry, niestety nie można jej zwiedzać.

Kanały

Wyspa, podobnie jak Wenecja, poprzecinana jest kanałami. Przez miasteczko płynie główny kanał, z zacumowanymi wzdłuż łodziami oraz urokliwymi mostami. Idealna sceneria na malownicze zdjęcia, z kolorową mozaiką domków w tle.

Więcej informacji na temat Burano przeczytasz w artykule Burano – kolorowa scenografia dla nieznanej historii Casanovy„.

Venice 515594 1920 Easy Resize.com
Venice 1896200 1920 Easy Resize.com
Kolorowe Burano

Sprawdź inne wpisy: