She was there

Stolica Sardynii – Cagliari. Miasto na własnych warunkach

Sardynia / Włochy | 25 sierpnia 2022
Cagliari

Stolica Sardynii dumnie pręży się na wzgórzach. Bynajmniej jednak nie przed turystami. Geograficznie bliżej jej do Afryki aniżeli rodzimych Włoch, przybyszy z zewnątrz traktuje więc z wybitną mieszanką włosko-afrykańskiej nonszalancji. Miasto z cierpliwą obojętnością wydaje się znosić bytność turystów. Paradoksalnie – głównie dla turystów egzystuje w swoich atrakcjach, jednak wyłącznie na własnych zasadach. Krótko trzyma turystów, wychodząc z założenia, że albo im się podoba, albo nie. A jeżeli nie, to też nic nie szkodzi.

Stolica Sardynii położona jest w południowej części wyspy. Rozciąga się na 7 wzgórzach niczym Rzym czy Praga. Cagliari unosi się bajecznym krajobrazem nad Zatoką Aniołów, otoczone Diabelskim Siodłem – wzgórzem, które symbolizuje wieczną walkę dobra ze złem.

To miasto portowe, z jednej strony otwiera się na przybyszy docierających drogą morską, z drugiej podejmuje kilometrami białych plaż.

Całość krajobrazu dopełniają seledynowo-błękitne zbiorniki solne, które poprzecinane wydmami piasku zamieszkane są przez „genti arrubia” – czerwonych ludzi, czyli żyjące na wolności, wszechobecne na Sardynii flamingi.

Co zobaczyć w tym wiecznie zbuntowanym mieście? Atrakcji jest kilka – od muzealnych zbiorów, po stare miasto i kameralne włoskie uliczki. Zwiedzać można kilka godzin lub kilka dni – w zależności od wewnętrznej turystycznej determinacji.

Bastion Saint Remy

To najważniejsza fortyfikacja miasta Cagliari. Budowla wykonana z białego i żółtego wapienia prowadzi pod Łukiem Triumfalnym na ogromnych rozmiarów taras widokowy. Z niego rozpościera się piękny widok na całe miasto, otulające je wzgórza i morze.

Zwiedzanie stolicy warto rozpocząć od właśnie tego miejsca. Doskonale oddaje topografię miasta, wyznacza charakterystyczne punkty i pozwala zrozumieć jego specyfikę. Jest świetnym wstępem przed wąskimi i klimatycznymi uliczkami starego miasta. 

Bastion Saint Remy
Bastion Saint Remy

Castello – stare miasto Cagliari

Castello – stare miasto, położone na wzgórzu, otoczone murami obronnymi. Miasto w mieście, poprzecinane wąskimi, czarującymi uliczkami i stromymi schodkami prowadzącymi w ciche zaułki starych kamienic. Dzielnica wydaje się być najbardziej autentyczną częścią Cagliari, oddaje klimat włoskich miasteczek, powiewa dumnie suszonym praniem, wplata domowe ogródki w struktury ulic.

Jest niezwykle spokojna, wręcz po części opustoszała – smuci pustostanem rozpadających się kamienic, woła o pomoc szyldami z napisem „Vende” (‘Sprzedam’). A szkoda, bo jest to zdecydowanie najpiękniejsza dzielnica stolicy.

Piazza Palazzo

Stare miasto w Cagliari to nie tylko klimatyczne uliczki. To także zabytki i atrakcje, które swoimi murami Castello szczelnie otacza. W niewielkiej odległości znajduje się kilka obiektów, które na turystycznej mapie znaleźć się powinny. Jednym z obowiązkowych punktów jest uroczy placyk Piazza Palazzo, który wspaniale oddaje włoski klimat, a w dodatku znajdują się przy nim dwie kluczowe atrakcje: Katedra Santa Maria di Castello oraz Pałac Królewski Palazzo Regio.

Katedrę można zwiedzić za darmo, bilet do Pałacu Królewskiego kosztuje 3 Euro.

Na placu znajdują się również dwie restauracje i lodziarnia.

Muzeum Archeologiczne – Museo Archeologico Nazionale

Sardynia to wyspa kontrowersyjnych wierzeń, czarownic i prehistorycznych świątyni. Pozostałością po do dziś niepoznanej cywilizacji nuragijskiej na Sardynii są tajemnicze budowle – nuragi oraz ciekawe figury z brązu przedstawiające ówczesnych ludzi.

Z historią wyspy można zapoznać się w Muzuem Archeologicznym, które oprócz sporej dawki wiedzy, ochłodzi nas przyjemnie w upalne dni.

Museo Archeologico Nazionale
Piazza Arsenale 1
Czynne: wt.-niedz. 9:00-20:00
Bilet: 9 Euro

Museo Archeologico Nazionale Cagliari
Museo Archeologico Nazionale

Lokalny rynek – Mercato San Benedetto

Cagliari jako stolica mało ma swojskich klimatów. Nadal jednak to włoskie miasto zamieszkałe przez autochtonów. Ci muszą gdzieś robić zakupy, zaopatrywać domowe kuchnie w makaronowe wariacje, pachnące sery i łaciate salami.

Sercem każdego miasta jest targ. Tam bije autentyczność lokalnej kuchni, produkty sprzedawane są na zasadach fair play, bez marginesu błędu przeznaczonego dla turystycznego nabywcy.

Takim miejscem w stolicy Sardynii jest Mercato San Benedetto. Oprócz najrozmaitszych lokalnych produktów, uraczy także kolorową gamą sycylijskich cannoli. Pycha!

Mercato San Benedetto
Via Francesco Cocco Ortu
Czynny: pn.-czw.: 7-14, sob.: 7-15

Mercato San Benedetto Cagliari
Mercato San Benedetto Cagliari
Mercato San Benedetto

Plaże Cagliari – Spaggia Del Poetto

Sardynia plażami stoi. Wyspie można zarzucić wiele, ale trzeba jej oddać, że posiada jedno z najpiękniejszych wybrzeży europejsich wysp. Setki kilometrów białych plaż i lazurowych wód, jedna piękniejsza od kolejnej, a za kolejną następna…

Nazywana europejskimi Malediwami (i nie bez przesady), Sardynia to raj dla plażowiczów.  Popołudniami plaże zapełniają się lokalsami, którzy skwapliwie korzystają z dobrodziejstw wyspy. Przychodzą codziennie po pracy, spotykają się ze znajomymi, prowadzą w wodzie żywiołowe – jak na Włochów przystało – dyskusje. 

Sama stolica wyspy swoją plaże także ma . Spaggia del Poetto to 13 kilometrów błogiego szaleństwa. Im dalej od miasta, tym szaleństwo to staje się bardziej ciche i kameralne. 

Cagliari plaża Poetto
Cagliari plaża Poetto
Cagliari Spaggia Del Poetto

Sprawdź inne wpisy: