She was there

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu, czyli ciekawe atrakcje w Wielkopolsce

Wielkopolska na weekend / Miejsca / Poznań | 7 sierpnia 2023
Wyspa Edwarda

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu to kolejna propozycja na niedaleki wypad poza Poznań. Niewielka wyspa przyciąga turystycznych wagabundów urokliwym położeniem i dramatyczną historią. Do niedawna można było dostać się na nią wyłącznie promem. Obecnie, po odnowieniu infrastruktury na wyspie, usprawniono połączenie z lądem, montując most pontonowy, który jest atrakcją samą w sobie.

Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Wyspa Edwarda znajduje się na Jeziorze Raczyńskim w miejscowości Zaniemyśl, która oddalona jest od Poznania niespełna 40 km. Zaniemyśl to malowniczo położona wieś, która na przestrzeni wieków bywała także miastem. Piękne jezioro z wyspą, lasy oraz nowoczesna plaża wabią spragnionych wypoczynku, ale i turystycznych atrakcji podróżników.

Wyspa Edwarda
Most pontonowy prowadzący na wyspę

Dramatyczna historia wyspy

Historia Wyspy Edwarda, której powierzchnia zajmuje 3 ha,  to owiane tajemnicą legendy i dramatyczne wydarzenia.

Podobno na Wyspie Edwarda Stanisław Górka z pobliskiego Kórnika zakopał wielki skarb. Mimo, że nikt go nie odnalazł, pobudza on do dzisiaj wyobraźnię wielu poszukiwaczy przygód.

Po latach wyspa trafiła w posiadanie Edwarda Raczyńskiego i to właśnie jemu zawdzięcza swoją nazwę. Hrabia pokochał to miejsce, czyniąc je swoją ostoją, ale i miejscem tragicznych wydarzeń. W 1845 roku Edward Raczyński odebrał sobie życie na wyspie.

Wyspa Edwarda

Wyspa Edwarda – atrakcje

Obecnie największą atrakcją na wyspie jest szwajcarski domek zbudowany w 1819 roku dla hrabiego. Mieści się w nim restauracja. Przed domkiem umieszczono replikę armatki, z której Raczyński miał strzelić sobie w głowę. Na wyspie znajduje się kilka domków letniskowych, plac zabaw, a wszystko to otoczone jest pięknymi, starymi dębami oraz alejami spacerowymi.

Wyspa Edwarda

Jak dotrzeć na Wyspę Edwarda?

Należy dojechać do plaży w Zaniemyślu, zostawić auto na parkingu i kierować się w lewo, w kierunku niebieskiego pontonowego pomostu. Ten prowadzi prosto na wyspę.

Warto połączyć zwiedzanie wyspy z wizytą w Kórniku (oddalony o 15 km).

Więcej na temat atrakcji w Wielkopolsce znajdziesz w artykułach „Wielkopolska na weekend, czyli atrakcje poza Poznaniem – Wielkopolski Park Etnograficzny i Ostrów Lednicki” oraz „Wielkopolska na weekend – Lawendowe Zdroje Pakszyn”.

Sprawdź inne wpisy: