She was there

Wielkopolska na weekend, czyli atrakcje poza Poznaniem – Wielkopolski Park Etnograficzny i Ostrów Lednicki

Wielkopolska na weekend / Miejsca | 24 kwietnia 2023
Wielkopolski Park Etnograficzny

Kiedy zmęczył Cię miejski zgiełk, szukasz ciszy i spokoju lub ciekawej alternatywy na krótki wypad poza miasto, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to świetny wybór. Położony 50 km od Poznania, nad jeziorem Lednica, przenosi do sielskiego świata wielkopolskiej wsi z przeszłości. Skansen zachwyca drewnianą zabudową, ale i przepięknym umiejscowieniem – wśród soczystej zieleni łąk, drzew i wzgórz, które mienią się w przeźroczystej tafli jeziora. Można więc pozwiedzać i wypocząć, spacerować lub urządzić sobie piknik w jednym z wielu malowniczych zakątków parku.

Pomysł na weekend poza Poznaniem

Do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego trafiamy poszukując pomysłów na weekend poza Poznaniem. Niedaleko i ciekawie, niekoniecznie sztampowo, na łonie natury i w dodatku gdzieś, gdzie jeszcze nas nie było. Temat trudny, ale jak się okazało, możliwy do opanowania. Dnia następnego suniemy już gładko drogą ekspresową w kierunku Gniezna. W miejscowości Dziekanowice, wśród pól i dużej dawki zieleni, otwiera się przed nami historyczna przestrzeń wiejskiej osady.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wielkopolski Park Etnograficzny, czyli wielkopolska wieś sprzed lat

Urocze domki, przeniesione z różnych miejsc i czasów (druga połowa XVIII wieku do pierwszej połowy XX wieku) tworzą mikrowioskę z własną infrastrukturą. Oprócz budynków mieszkalnych i gospodarczych w osadzie znajduje się również kościół, kuźnia, warsztaty, karczma, a nawet imponujące wiatraki. Przy każdym z drewnianych domków – wypielęgnowany gospodarską dłonią ogródek. Ktoś zajmuje się pasieką, ktoś inny pielęgnuje kwiaty. Sprawia to wrażenie, że wieś żyje naprawdę, a jej mieszkańcy wrócą zaraz z pól i zasiądą przy drewnianych stołach w rustykalnych kuchniach. Wszystko to za sprawą pań, które nie tylko czuwają nad ekspozycyjnym domostwem i służą fachową wiedzą, ale i dbają o wnętrza chatek i przydomowe ogródki.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Skansen jak żywy

Domki gotowe do zamieszkania od zaraz. Gdyby nie rozmiary pomieszczeń i łóżek, pretendujące raczej do hobbitowych gabarytów, chętnych z pewnością by nie brakowało. Wnętrza wyposażone w pełni – od kuchennych naczyń, przez tradycyjne sprzęty, po haftowane pościele i zdobione serwisy w kredensach. Pachnie historią, tą książkową i tą z życia codziennego. Otwarte na oścież okna odtwarzają idylliczny pejzaż na zewnątrz. Słychać tylko brzęczenie pszczół i tę uderzającą w miejskie, nieprzywykłe bębenki ciszę. Kwiecista droga przez wieś prowadzi do wzgórza, na nim królują wiatraki i obłędny widok na jezioro i okolicę. Stojąc tu stwierdzam, że miejsce plusuje podwójnie – imponującą i trochę baśniową zabudową i zdecydowanie niezwykle malowniczym położeniem.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Ostrów Lednicki – śladami Piastów

2 kilometry od Wielkopolskiego Parku Etnograficznego znajduje się kolejna atrakcja. To Ostrów Lednicki – wyspa, na której mieścił się jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Odkryto na niej także baseny chrzcielne, które wedle podań muzeum, każą domniemać, że były miejscem chrztu Mieszka I w 966 roku.

Promem na wyspę

Niewątpliwie ciekawy jest sposób, w jaki można dostać się na wyspę. Na niewielkich rozmiarów wysepkę prowadził kiedyś drewniany, jeden z najszerszych ówcześnie w Europie most. Obecnie niewiele już po nim zostało, a jedynym środkiem transportu na Ostrów Lednicki jest …prom. Niewielka platforma sunie gładko po linach rozciągniętych po obu stronach brzegu. Po około 2 minutach, pod troskliwą opieką kapitana, zostajemy przetransportowani do grodu Piastów. Osada Władców, położona wśród terenów  Lednickiego Parku Krajobrazowego, to baśniowa sceneria drewnianych domków, pozostałości zabytkowych budowli i przepięknej natury. Spacer w wersji krótkiej lub dłuższej prowadzi dookoła wysepki, z powrotem na prom. Na stałym lądzie, jako nagroda za historyczne podboje czekają pyszne lody, serwowane w wersji maxi.

Ostrów Lednicki

Wielkopolska na weekend – informacje praktyczne

Wielkopolski Park Etnograficzny

Dojazd

Trasa S5 w stronę Gniezna

Czynny

Wtorek–niedziela: 9:00–17:00 (1.05.–31.08. do 18:00)

Bilety

Normalny: 20 PLN

Ulgowy: 10 PLN

Parking

Bezpłatny, przed wejściem i kasą.

Coś na ząb

Karczma Lubczynek

Ostrów Lednicki

Dojazd

Ostrów Lednicki, położony 2 km od Wielkopolskiego Parku Etnograficznego

Czynny

Wtorek–niedziela: 9:00–17:00 (1.05.–31.08. do 18:00)

Bilety

Normalny: 20 PLN

Ulgowy: 10 PLN

Parking

Bezpłatny, przed wejściem i kasą.

Przeprawa promem

Prom kursuje co pół godziny, przy większej ilości osób nawet częściej.

Coś na ząb

Karczma na Lednicy

Karczma Lednickie Wrota

Pomiędzy Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym a Ostrowem Lednickim znajduje się Nowa Siedziba Muzeum Pierwszych Piastów. Ponadto zwiedzić można także REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GRÓD WCZESNOPIASTOWSKI W GIECZU oraz REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GRÓD W GRZYBOWIE.

Sprawdź inne wpisy: