She was there

Zamek Książ – bajkowy kolos zbudowany z tajemnic

Wałbrzych / Miejsca | 4 września 2021
Zamek Książ

Zwiedzanie Zamku Książ powinno rozpoczynać się z lotu ptaka. Oglądając zamek z tej perspektywy bylibyśmy w stanie zrozumieć ogrom samej budowli i otaczającej ją infrastruktury. Naszym oczom ukazałby się bajkowy kolos osadzony wśród zielonych wzgórz Sudetów Wałbrzyskich. Budowla wydaje się być wycięta z baśni braci Grimm. Efekt potęguje zjawiskowe położenie zamku, które nie mogłoby być bardziej idealne aniżeli jest obecnie. Jednakże nawet, kiedy docenimy już Książ w całej jego widocznej okazałości, nadal nie zrozumiemy go kompleksowo. Zamek funkcjonuje bowiem i w drugim, podziemnym wymiarze. To buduje jego tajemnicę, układa karty legend, tworzy siatkę hipotez.

Jego historia liczy już ponad 700 lat. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany kumuluje w sobie różne style architektoniczne. Otaczające go 12 poziomowe tarasy zajmują powierzchnię 2 ha. Tam, w ozdobnych przyzamkowych ogrodach urządzonych w stylu francuskim, pysznią się posągi i leją fontanny. Strzeliste wieże zamku oplecione soczystym bluszczem, balkony, tarasy i altany uruchamiają machinę wyobraźni.

Zamek Książ
Zamek Książ
Ogrody Zamku Książ

Zamek księżnej Daisy

Historia zamku tożsama jest z losami rodu Hochberg, który kupuje go w 1509 roku i włada nim aż do roku 1941. Na przełomie XIX i XX wieku Hochbergowie są jedną z trzech najbogatszych rodzin w Prusach, a potencjał ten znajduje swoje odzwierciedlenie w zamkowym przepychu. Książ jest przede wszystkim ukochanym miejscem charyzmatycznej księżnej Daisy i oprócz walorów estetycznych, nadaje mu ona prominentne znaczenie. Tu dzieje się ówczesna polityka, spotykają cesarskie głowy, współtworzy historia Europy. Daisy, niedopasowana do czasów, w których żyła, odrzuca twardą, pruską etykietę, odważnie wyraża własne opinie. Inna, przez co nieakceptowana w pełni przez rodzinę Hochbergów, chce zaistnieć wbrew wszystkiemu. Definiowana jako jedna z najpiękniejszych kobiet tamtej epoki, bajkowa księżniczka, żyła swoim życiem, nierozumiana przez męża i otoczenie, ujmowała jednocześnie najpotężniejsze głowy Europy.

Była ostatnią panią zamku i do dzisiaj czuć tam jej ducha.

Zamek Książ
Zamek Książ

Książ na salonach

Rozbudowa Książa nigdy nie zostaje zakończona. Architektoniczne aspiracje Hochbergów ucina ogrom inwestycji i nadciągający kryzys finansowy. Zmusi to ostatecznie rodzinę do sprzedaży zamku państwu polskiemu.

Budowla ma ponad 400 pomieszczeń, plasując się tym samym gabarytowo na trzecim miejscu wśród polskich zamków. Duża część nadal niedostępna jest dla turystycznych oczu, włączając całe 4 i 5 piętro, przeznaczone dla ówczesnej służby. Dzisiaj rodzi się koncepcja odrestaurowania pomieszczeń z przeznaczeniem na ekskluzywne apartamenty dla gości.

Przemierzając niezliczone pomieszczenia wzrok ucieka za okna. Z nich rozciąga się niesamowita panorama na zielone okolice, widok zamykają dziedzińce, wieże i tarasy zamku.

Punktem kulminacyjnym wnętrz jest Sala Maksymiliana, jedna z najpiękniejszych sal zamkowych w Polsce. Perła baroku śląskiego. W niej podejmowano najznakomitszych gości, odbywały się bale maskowe, działa ówczesna polityka. Dzisiaj, zarówno sala, jak i cały zamek, to miejsce wymiany idei europejskiej.

Zamek Książ

Zamek Książ w innym wymiarze

Książ zewnętrznie to zamek pocztówkowo położony na łagodnych zielonych wzgórzach. To przepych zdobionych sufitów, tapet i chińskiej porcelany. To odbijające się w oknach fortepiany i lśniące w słońcu żyrandole. Zamek egzystuje jednak także w innym, podziemnym wymiarze. Tam otwiera się tajemnica i tworzą legendy. Sieć labiryntów rozciągająca się pod budowlą i wokół niej piętrzy spekulacje, tworzy hipotezy. W 1941 roku zamek przejęty zostaje przez nazistów, dwa lata później rozpoczyna się podziemna rozbudowa Książa, który staje się częścią słynnego projektu Riese.  Pieczołowicie budowane tunele miały pełnić rolę schronu, laboratorium tudzież skarbca Rzeszy. To właśnie tutaj miał być ukryty złoty pociąg. Dzisiaj pewne jest tylko jedno – podziemne przestrzenie uruchamiają imaginacje, a wciąż niepotwierdzona celowość budowli, nadaje smaczku i podsyca odkrywcze apetyty.

Informacje praktyczne

Zamek Książ

Adres: Piastów Śląskich 1

Zwiedzanie

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 18:00 (kasa biletowa do 17:00)

Sobota – Niedziela 9:00 – 19:00 (kasa biletowa do 18:00)

Na zwiedzanie całego kompleksu należy przeznaczyć większość dnia.

Bilety

Bilet uzależniony jest od wybranej opcji.

Zwiedzanie samego zamku indywidualnie dostępne jest wyłącznie z zestawem audioguide. Zdalne oprowadzanie trwa 1,5 h.

Warto zdecydować się na wariant obejmujący zwiedzanie Podziemia.

To opcja dostępna jest wyłącznie z przewodnikiem. Zwiedzanie odbywa się w grupach, co 20 minut i trwa 40 minut. Należy stawić się z zakupionym biletem przy zejściu do Podziemi (na bilecie podana jest konkretna godzina, do punktu spotkania doprowadzą nas znaki „Zejście do Podziemi”). Pamiętajcie o zabraniu ciepłej bluzy lub kurtki. Na dole temperatura nie przekracza 6 stopni C.

Więcej informacji na temat biletów, znajdziesz tutaj.

Rada:

Z racji dość długich kolejek do kas, warto kupić bilet online.

Parking

W odległości 8- minutowego spaceru od zamku znajduje się duży parking. Opłata wynosi 15 zł i jest jednorazowa.

Więcej na temat atrakcji w Wałbrzychu znajdziesz tutaj.

Sprawdź inne wpisy: