She was there

Las Palmas de Gran Canaria – zwiedzanie i atrakcje stolicy wyspy

GRAN CANARIA / Hiszpania | 30 sierpnia 2022
Img 8923 Easy Resize.com

Las Palmas de Gran Canaria – stolica wyspy i największe miasto Unii Europejskiej poza kontynentem. Ogromny port przeładunkowy i pasażerski oraz główny ośrodek komunikacyjny wyspy. To właśnie stąd Krzysztof Kolumb rozpoczął swoją wyprawę do Ameryki. Stolica położona na północnym wschodzie wyspy oferuje ponoć najlepszy klimat wśród wszystkich miast na globie. Las Palmas to miejsce wiecznej wiosny. Wystarczy wspomnieć, że miasto ma zaledwie 20 deszczowych dni w roku, a średnie temperatury w najchłodniejszych miesiącach wynoszą około 21°C. Bliskość kontynentu afrykańskiego przynosi tropikalny klimat, a wraz z nim piaskowe mgły. Słońce przysłania wtedy złotawy pył, zwodniczo kryjąc najgorętsze promienie.

Miasto uderza eklektycznym połączeniem „przykurzonej” zabudowy lat 60. i przepięknej zabytkowej starówki. Zatłoczone autami przeciskającymi się przez wąskie uliczki i jednocześnie puste i ciche w starszych i bardziej lokalnych dzielnicach. Co zwiedzić w stolicy Gran Canarii? Poniżej najważniejsze atrakcje Las Palmas.

Playa Las Canteras – główna plaża Las Palmas

Epicentrum Las Palmas. Piaszczysta, szeroka prawie 3-kilometrowa plaża i towarzysząca jej wzdłuż promenada to ogrom hoteli i restauracji z widokiem na ocean i góry. Tu koncentruje się życie towarzyskie stolicy. W ciągu dnia plaża wypełnia się skwapliwie zajmowanymi leżakami. Nad brzegiem oceanu toczą się zacięte turnieje piłki plażowej i odbywają poranne kontemplacje jogi. Promenadowe knajpki karmią i poją wedle pory dnia, zamieniając się wieczorami w klimatyczne sale kinowe „wyświetlające” pomarańczowe zachody słońca.

Sama promenada to intrygująca mieszanka przeszłości i nowoczesności. Udając się w stronę La Puntilla czuje się turystyczny powiew – eleganckie restauracje i wysokie hotele utrzymują metropolitalne tempo.

Kierunek przeciwny to głównie mocno przyprószone kurzem apartamentowce zamieszkałe przez leciwych Hiszpanów. Emeryci z przygaszonym entuzjazmem wyglądają przez okna, zamiast telewizji oglądając promenadowy spektakl na żywo. Kilka lokalnych knajp i specyficzne towarzystwo wyraźnie dzieli stolicę na dwa odmienne światy – ten dla turystów i ten dla nich zupełnie niedostępny.  

Las Canteras

Mercado del Puerto – lokalny targ i restauracje

Mercado del Puerto to zdecydowanie topowy punkt z listy „must see” na turystycznej mapie atrakcji stolicy Gran Canarii. Miejsce łączy w sobie ideę lokalnego produktu w wydaniu pierwotnym, jak i już przygotowanym do degustacji. W ciągu dnia średniej wielkości hala sprzedaje świeże owoce, sery i mięso, przeistaczając się wieczorem w miejsce spotkań towarzyskich. Otwierają się zamknięte za dnia kotary, ukryte kuchnie i lady pełne kolorowych tapasów. Przestrzeń wypełnia się stołami, które szybko zajmowane są przez lokalsów. Ci doskonale wiedzą, gdzie stolica karmi najlepiej.  

Mnogość kanaryjskich przysmaków, rozpływających się w ustach jamon iberico i bąbelkujących cavas, gwar hiszpańskich rozmów i niezobowiązujący charakter stoiskowych knajpek pozwala odnaleźć swojski klimat nawet w tak wielkomiejskiej Las Palmas.

Informacje praktyczne:

 • Mercado del Puerto
  Calle Albareda 76
 • Czynny:
  Stoiska sprzedażowe: pon.-sob. 7:00-15:00
  Stoiska gastronomiczne: pon. 12:00 – 16:00, wt. – sob. 12:00-24:00, niedz. 12:00 – 17:00
 • Polecane stoisko: Lokal nr 24 – Piscos & Buches (niesamowita obsługa, obłędne tapas i naprawdę spory wybór hiszpańskich win)
Gran Canaria Mercado del Puerto

Dzielnica Vegueta – historyczne centrum miasta

To najstarsza część miasta. Zabytkowa starówka z klimatycznymi brukowanymi uliczkami i kanaryjską architekturą odcina się od nowej części stolicy i rządzi własnymi prawami.

Vegueta to odmienna część Las Palmas, swojego rodzaju miasto w mieście. Wąskie uliczki, niska, kolorowa zabudowa, tradycyjne bary tapas to stara, dobra Hiszpania, którą znamy i kochamy.

Co warto zobaczyć w dzielnicy Vegueta?

Plac Świętej Anny – Plaza de Santa Ana

To centralny punkt, od którego można rozpocząć zwiedzanie najstarszej dzielnicy stolicy.

Na placu, oprócz zabytkowych kamienic, znajduje się Katedra Świętej Anny – jeden z najważniejszych zabytków Wysp Kanaryjskich oraz Museo Canario – muzeum przedstawiające eksponaty związane z historią wyspy.

Informacje praktyczne:

 • Museo Canario 
  Adres: Calle Doctor Verneau 2
 • Czynne: pon. – pt. 10:00 – 20:00, sob. – niedz. 10:00 – 14:00
 • Bilet: 5 Euro

Dom Kolumba – Museo Casa De Colón

Historia budynku podaje, że zatrzymał się w nim Krzysztof Kolumb przed wyruszeniem w swoją pierwszą podróż do Ameryki.

Muzeum składa się z kilkunastu pokoi, w których znajdują się przedmioty związane z podróżnikiem – stare mapy, rekonstrukcja wnętrza statku Kolumba czy kopia dziennika pokładowego prowadzonego przez niego.

Informacje praktyczne:

 • Museo Casa De Colon
  Adres: Calle Colón 1
 • Czynne: pon. – sob. 10:00 – 18:00, niedz. i święta 10:00 – 15:00
 • Bilet : 4 Euro
Museo Casa De Colon

Mercado de Vegueta – targ w dzielnicy Vegueta

Mercado de Vegueta- kolejny lokalny targ, oparty jednak na tradycyjnej sprzedaży produktów, bez stoisk gastronomicznych.

Feeria kolorów i zapachów owocowo-warzywnej mieszanki. Stoiska pękają w szwach, a nieznane owoce kuszą kształtami.

Przesympatyczni sprzedawcy chętnie częstują i cierpliwie tłumaczą zawiłe nazwy i smaki. Można kupić nawet po 1 sztuce owocu, a nawet spróbować po kawałku zanim zdecydujemy się na zakup.

Informacje praktyczne:

 • Czynny: pon. – sob. 7:00-14:00

Deptak i dzielnica Barrio de Triana

Barrio de Triana y Mayor de Triana – dzielnica i słynny deptak Las Palmas to reprezentacyjna część stolicy.

Centrum handlowe miasta z licznymi sklepami, eleganckimi restauracjami i kawiarniami, otoczone zabytkową architekturą.

Warto wybrać się tutaj na hiszpańskie zakupy.

Więcej informacji na temat Gran Canarii znajdziesz w artykule Gran Canaria – co warto zobaczyć. Plan zwiedzania wyspy.

Sprawdź inne wpisy: