She was there

Kuba – praktyczne informacje

Kuba | 22 stycznia 2021
Kuba Hawana

Kuba to jedna z tych destynacji, która oprócz egzotyki, inności i przygody dała nam znacznie więcej. Spotkani ludzie, ich historie zostaną w nas chyba już na zawsze, to do nich wracamy w naszych stęsknionych kubańskich wspomnieniach. Kuba to piękny kraj i wspaniali ludzie, aby w pełni docenić ten fakt, należy odpowiednio przygotować się do tej podróży. Poniżej kilka praktycznych informacji, które pomogą Wam zorganizować taką wyprawę na własną rękę.

Lot na Kubę

Linie PLL LOT: lot bezpośredni Warszwa – Varadero.

Bilety:  lot czarterowy; bilety kupowane przez stronę RAINBOW TOURS.

Czas lotu: 11 h

Kuba – szczepienia

Kuba nie jest objęta wymogiem szczepień, niemniej jednak są one zalecane. Należą do nich szczepienia na: błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B, dur brzuszny, wścieklizna.

Idąc do lekarza medycyny tropikalnej otrzymamy wszelkie wytyczne.

Ubezpieczenie

Polisa ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Kubę.

UWAGA! Wybierając ubezpieczenie, należy się upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje.

Ja skorzystałam z polisy firmy ELVIA z kwotą 80 000 Euro na koszty leczenia i Assistance.

Wiza na Kubę

Karta Turysty

Obywatele polscy udający się na Kubę w celach turystycznych muszą posiadać tzw. „Kartę turysty”(Tarjeta de Turista).

Można ją otrzymać:

 • w konsulacie kubańskim w Warszawie, w cenie 22 EUR od osoby
 • w niektórych biurach podróży; formalności załatwiamy bezpośrednio w biurze, karta wydawana jest od ręki (należy zabrać ze sobą paszport lub kopię strony ze zdjęciem) lub zdalnie z wysyłką dokumentów kurierem (skan paszportu, data przylotu na Kubę – karta ważna jest 30 dni od daty przylotu), ceny oscylują od 150 -180 zł.

Ja korzystałam z biura OPAL TRAVEL: https://www.opaltravel.pl/kuba-wiza-karta-turystyczna/

Paszport i inne dokumenty

Wymagany jest paszport ważny min. 3 miesiące licząc od planowanej daty wjazdu na Kubę, bilet powrotny oraz dowód rezerwacji usług turystycznych na Kubie. Przed odprawą paszportową turysta może być zobowiązany do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. W takim wypadku podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby.

Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych.

Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Posiadanie kart kredytowych VISA traktowane jest jako spełnienie tego warunku.

Gniazdka elektryczne na Kubie

Napięcie110/220V, 60Hz.

Standardem  są wtyczki amerykańskie, z napięciem sieciowym w gniazdkach 110 V i częstotliwością 60 Hz. Adaptery (tzw. przejściówki) można wypożyczyć w hotelu lub kupić w sklepie elektrycznym. Niekiedy zdarzają się również gniazdka europejskie.

Car 2151323 1920
Hawana

Co spakować na Kubę

 • Leki (wszelakie leki – na Kubie leków albo nie ma albo są bardzo drogie); leki to dla Kubańczyków towar deficytowy, ucieszą ich więc wszystkie leki, plastry i krople do oczu, jakie im zostawicie
 • Stopery do uszu
 • Kosmetyki, kremy do opalania
 • Chusteczki, żele odkażające
 • Środki na komary (MUGGA)
 • Przejściówki do gniazdek elektrycznych
 • Gotówkę
 • Lakiery do paznokci, wszelkie kosmetyki, które możesz podarować Kubankom
 • Ubrania – również takie, które możesz podarować innym
 • Mapy, aplikacje offline
 • Rozmówki polsko – hiszpańskie (z angielskim wciąż trudno na Wyspie)
 • Ulubione przysmaki (na Kubie nie kupuje się jedzenia tak po prostu– niektóre markety w Hawanie są nieźle wyposażone, ale i tak nie znajdziemy w nich produktów, do których jesteśmy przyzwyczajeni np. może być kłopot z kupieniem pieczywa, sosów, przypraw)
 • Sprzęt elektroniczny, ładowarki

Czas na Kubie

Czas letni: -6 godz.
Czas zimowy: -6 godz.

Waluta, kantory, bankomaty

Waluta na Kubie

Na Kubie obowiązują dwie waluty:

 •  CUP (cuban peso) – korzystają z niej raczej wyłącznie lokalni mieszkańcy.

Za kubańskie peso (CUP) można kupić warzywa i owoce na straganach miejskich, kanapki „z okienka”, pizzę, napoje oraz kawę u lokalnych mieszkańców.

 • CUC (convertible peso)  – przeznaczona jest dla turystów; jest równoważna z kursem dolara (1 CUC = 1 USD).

Za CUC możemy kupić prawie wszystko i prawie wszędzie.

 • 1CUC = 23-25CUP
 • Jak odróżnić CUC od CUP?

Na CUP –  pesos cubanos widnieją portrety postaci historycznych, a na CUCconvertible peso  – pomniki

Wymiana gotówki na Kubie

 • Na lotnisku (kurs jest bardzo zbliżony do tego w mieście);

 Lotnisko w Varadero – kantor znajduje się zaraz po lewej  stronie po wyjściu z hali przylotów

 • W banku (koniecznie należy mieć przy sobie paszport)
 • W CaDeCa, czyli Casa de Cambio
 • W hotelu

Najkorzystniej jest wymieniać euro.

UWAGA! Przy wymianie dolarów amerykańskich pobierana jest dodatkowa prowizja, nie opłaca się więc wymieniać tej waluty.

Bankomaty na Kubie

W każdym turystycznym miejscu znajdzie się bankomat. Nie wszystkie bankomaty jednak działają  – awarie zdarzają się często lub nie wszystkie są akurat wypłacalne.

Teoretycznie wszystkie karty VISA oraz MasterCard, które NIE są wydane przez amerykański bank, powinny działać. Nie dzieje się tak jednak. Warto mieć więc ze sobą oba rodzaje kart.

Czy na Kubie można płacić kartą?

Płatność bezgotówkowa możliwa jest w hotelach oraz wielu restauracjach – niestety nie wszędzie i nie zawsze. Warto mieć więc ze sobą zawsze gotówkę.

Przemieszczanie się na Kubie

 • Autobusy

Autokary Viazul – rządowy transport dla turystów, od niedawna mogą korzystać z niego również Kubańczycy. Autokary są wygodne, klimatyzowane (na podróż warto zabrać szal lub bluzę). Bilety można kupić online na stronie https://www.viazul.com/, wydruk należy jednak wymienić wcześniej na dworcu na bilet.

 • Coche colectivo/coche compartido

Coche colectivo/coche compartido, czyli zbiorowy, współdzielony samochód. Działa jak taksówka, ale pojazd dzielimy z innymi pasażerami, przez co koszt podróży jest niższy. Auto odbiera nas spod drzwi i pod drzwi dowozi. Jest to świetna okazja do wycieczki amerykańskim oldtimerem – może zdarzyć nam się piękny, zabytkowy Dodge, ale także stara, rozpadająca się Łada.

Oldtimer Kuba
Oldtimery na Kubie to auta do wszystkich celów
 • Prywatny kierowca z samochodem

 To zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy sposób podróżowania. Jedziemy, kiedy i jak chcemy, możemy zaplanować postoje po drodze, zwiedzanie okolicznych miejscowości i miast. Należy pamiętać jednak o tym, że rzadko trafi nam się anglojęzyczny kierowca, a koszt podróży będzie wyższy.

 • Riksze – bici taxi/bike taxi (rowerowe taxi)

Rowerowa riksza powożona przez pedałującego Kubańczyka.

Uwaga na oszustów! Mimo ustalonej z góry ceny przeżyliśmy nieprzyjemną przygodę w Hawanie– panowie zablokowali nasze bagaże i domagali się zupełnie innej, dużo wyższej kwoty. Po zagrożeniu wezwaniem policji oszuści poddali się w końcu, niemniej jednak sytuacja była bardzo ryzykowna.

Riksze Rowerowe Kuba
Riksze – rowerowe taxi
 • Coco taxi

Rodzaj kubańskich tuk-tuków; żółte, charakterystyczne motorynki z kabiną w kształcie kokosa. Mieszczą swobodnie 2 osoby i bagaż.

Cocotaxi
Cocotaxi
 • Powozy konne

W wielu miejscach na Kubie jest to wciąż popularna opcja przemieszczania się po mieście lub nawet między miastami. Dla wielu Kubańczyków jest to jedyna dostępna forma transportu.

Cuba Powozy Konne
Powozy konne to cały czas popularny środek tranportu

Noclegi na Kubie

Casa particular, czyli autentyczna Kuba

                Casa particular to kubańska wersja noclegu. Możemy wynająć pokój, część mieszkania, domu, czy też całe mieszkanie lub dom. Właściciel – w zależności od rodzaju lokum- mieszka najczęściej obok lub w tym samym budynku. Oprócz noclegu zamówić możemy także śniadania, obiady lub kolacje, które przygotowywane są przez właścicieli wedle naszych preferencji (gospodarz pyta zawsze, czy np. na kolację podać ma mięso czy rybę). Jest to niezwykła okazja do kontaktu z Kubańczykami i poznania autentycznej kuchni i kultury wyspy. Podobnej szansy nie będziemy mieć mieszkając w hotelu. Poza tym w ten sposób wspieramy lokalne biznesy mieszkańców, którzy i tak sporą część uzyskanego dochodu muszą oddać państwu. Równie skrupulatnie muszą rozliczać się z kupowanych dla turystów produktów spożywczych (jako właściciele casa particular dostają „extra przydział”), na które zwykły Kubańczyk nie może sobie pozwolić  (ponieważ nie są dostępne w sklepach „na kartki” ani go na to nie stać), szanujmy więc podawane nam jedzenie.

Warunki mieszkalne, tak jak wszędzie, różnić się będą w zależności od ceny i lokalizacji. Musimy jednak pamiętać, że z pewnością standardy będą inne aniżeli w Europie. Ewentualne niedogodności wynagrodzi nam serdeczna opieka gospodarza, który zrobi wszystko abyśmy poczuli się jak w domu, zorganizuje transport, wszelkie atrakcje, wycieczki lub cokolwiek, o co tylko poprosimy. Z drugiej strony, nie będzie nam się narzucać, wszystko zależy więc od naszych oczekiwań.

Noclegi rezerwowane przez airbnb.pl

Casa Particular Ritmo Latino
Adres: Calle 177, e/n Calle 266 & 268 Reparto Aleman, 40100 Matanzas

Jak było?

Mieszkanie położone na pierwszym piętrze niedużego domku. Casa prowadzona przez starsze małżeństwo (z turystami kontaktują się ich syn i córka mieszkający zagranicą – j. angielski i niemiecki). Isabel – niezwykle serdeczna starsza pani serwuje naprawdę pyszne i obfite śniadania i kolacje (najlepsze z całego naszego pobytu na Kubie). Jedyną wadą mieszkania jest brak klimatyzacji, co bywa uciążliwe szczególnie w upalne noce. Mieszkanie położone niedaleko dworca autobusowego. Polecam – szczególnie dla entuzjastów kubańskiej kuchni.

Adan´s House at Havana´s Cathedral
Adres: Tejadillo #65 Apt 3 e/ Aguiar and Cuba street. Habana Vieja

Jak było?

Mieszkanie położone w centrum Starej Hawany, w części zamieszkałej przez Kubańczyków. Z balkonu, znajdującego się na 3 piętrze starej kamienicy, obserwować można niezwykły dla nas spektakl, jakim jest codzienne życie mieszkańców. Mieszkanie jest czyste, posiada przestronną sypialnię, łazienkę, salon, kuchnię i dwa balkony. Znajduje się ok. 300 metrów od Plaza de la Catedral czy słynnej La Bodeguita del Medio. Świetna lokalizacja, rewelacyjny kontakt z osobą opiekującą się mieszkaniem (dane z roku 2017, obecnie ktoś inny odpowiedzialny jest za kontakt z turystami). Polecam!

Hostal Casa de Robin
Adres: Calle Clemente Pereira(Cruz Verde) #20 entre Simon Bolivar(Desengaño)y Francisco Javier Zerquera(Rosario)

Jak było?

Mieszkanie położone na pierwszym piętrze kolorowego domku, klimatyzowana sypialnia, duża kuchnia, salon i dwa tarasy. Obiekt znajduje się niedaleko centrum miasta, w spokojnej okolicy. Właściciel – Robin, to artysta, człowiek orkiestra. Oprowadzi po mieście, zorganizuje wycieczki, atrakcje, transport, zrobi świetne Mojito. Wraz ze swoją siostrą – Barbarą sprawi, że każdy turysta poczuje się jak w domu, zaopiekowany i bezpieczny. Wspaniały kontakt (język hiszpański), serdeczność i niesamowita otwartość tych ludzi sprawia, że pobyt w Trinidadzie zaliczamy do wyjątkowych! Polecam gorąco!

Noclegi rezerwowane przez booking.com:

 • Varadero
Barcelo Solymar – All Inclusive
Adres: Carretera las Americas KM 3, Varadero, 12345, Kuba

Jak było

4 – gwiazdkowy hotel położony przy przepięknej plaży. Biały, delikatny piasek i lazurowe, ciepłe morze, pocztówkowe widoki, palmy, bar przy plaży.  Hotel podzielony jest na kilka części różniących się standardem. Każda posiada własne restauracje i baseny. My rezydowaliśmy w głównej, odnowionej części hotelu – przestronny, czysty pokój z rewelacyjnym widokiem na morze, bardzo duży basen i restauracja. Jedzenie dość monotonne, obsługa opieszała w typowo kubańskim wydaniu, animacje kiepskie, generalnie niewiele się dzieje – w szczególności wieczorami. Jeżeli nie nastawiamy się na „hotelowe życie” obiekt zdecydowanie do polecenia! Ogromny plus za rewelacyjną plażę.

Sprawdź inne wpisy: