Burano. Informacje praktyczne, co zwiedzać i gdzie zjeść na kolorowej wyspie
Burano to jedna z wysp położona na Lagunie Weneckiej, w odległości około 7 km od Wenecji. Jest świetną opcją na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Wenecji i oderwanie się od turystycznego zgiełku. Na Burano nie brakuje turystów, niemniej jednak sama wyspa jest bardzo swojska i idylliczna. Szeregi kolorowych domków, bajkowe okiennice i ogródki sprawiają wrażenie, że są tam trochę „na niby”, ale są naprawdę, przed nimi suszy się kolorowe pranie, a w nich toczy normalne życie. Jak dotrzeć na Burano, gdzie zjeść i co zobaczyć – poniżej kilka informacji na ten temat.
Gdzie znajduje się wyspa
Położona jest na Lagunie Weneckiej, około 7 km od Wenecji.
Jak dostać się na Burano
Tramwaj wodny wyrusza z przystanku FONDAMENTE NOVE (F.TE NOVE).
Bilet w dwie strony kosztuje 15 Euro, można kupić go w okienku przy stacjach lub w automatach naprzeciwko.
Podróż trwa około 45 minut.
WAŻNA RADA:
Ze względu na coraz większą ilość turystów odwiedzających wyspę możemy trafić na bardzo długie kolejki oczekujących na kurs powrotny. Godziny szczytu rozpoczynają się ok. godz. 15-16 i trwają do wieczora. Warto wybrać się więc na wyspę wcześniej i tym samym zaplanować wczesny powrót lub wracać późnym wieczorem (ostatni tramwaj odpływa po godz. 24, należy jednak upewnić się, czy kursuje danego dnia).
Gdzie zjeść
Najczęściej polecane są dwa miejsca – w zależności, czy macie ochotę na obiad w restauracji czy też na szybką przekąskę w barze typu fast food.
- Al Gatto Nero Da Ruggero
Adres: Fondamenta della Giudecca Giudecca di Burano 88
Niewielka restauracja nad kanałem w centrum miasta. Bardzo dobre opinie, konieczna wcześniejsza rezerwacja.
- Fritto Misto
Adres: Fermata Vaporetto, 30142 Burano (lokalizacja przy wyjściu z przystanku tramwaju wodnego)
Bar typu fast food, w którym zamiast hamburgerów podawane są owoce morza – kalmary, ośmiornica oraz ryby z frytury (fritto misto – klasyczne danie kuchni włoskiej przygotowywane ze świeżych owoców morza i sezonowych warzyw zanurzonych w tempurze i usmażonych na głębokim oleju). Sprawna obsługa, dobry Aperol stanowi alternatywę na szybki lunch (pod warunkiem oczywiście, że lubimy dania z frytury).
Atrakcje na Burano
Kolorowe domki
Burano słynie z kolorowych domków. U źródeł ich powstania znajdziemy względy nie tyle estetyczne, ile praktyczne. Nad wyspą unosić się miała często silna mgła, która utrudniała rybakom powrót do domu. Dla lepszej widoczności zaczęto więc malować fasady domów na barwne kolory. Jest także mniej oficjalna wersja, mówiąca o tym, iż każda gospodyni malowała swój dom na dany kolor, aby mąż wracając z połowu mógł go łatwiej rozpoznać. A że panowie nie wylewali za kołnierz … wersja ta staje się bardzo wiarygodna.
Obecnie na Burano kolory domków ustalane są odgórnie. Każdy mieszkaniec musi malować fasadę swojego domu co pół roku i to w konkretnym kolorze.
Koronki
Burano koronkami stoi. Przygoda wyspy z koronkarstwem rozpoczyna się w roku 1872. Powstaje wtedy szkoła mającą ocalić tradycyjną metodę produkcji, pod tajemniczo brzmiącą nazwą punto in aria (polegała na użyciu igły i nici). W efekcie już pod koniec stulecia z produkcji koronek na wyspie utrzymuje się 5 tysięcy ludzi. Moda na tego wyroby jednak mija, a ręcznie dziergane cuda zastąpione zostają wyrobami z Tajwanu i Chin. Autentyczne koronki z Burano kosztują bardzo dużo – trzeba jednak zaznaczyć, że wykonanie pojedynczego obrusa zajmuje nawet trzy lata.
- Muzeum Koronkarstwa – MUSEO DEL MERLETTO
Adres: Piazza Galuppi 187 (przy głównym placu)
Krzywa wieża
Wybudowana w XVI wieku dzwonnica kościelna, należąca do kościoła San Martino Vescovo. Wieża ma 54 metry, niestety nie można jej zwiedzać.
Kanały
Wyspa, podobnie jak Wenecja, poprzecinana jest kanałami. Przez miasteczko płynie główny kanał, z zacumowanymi wzdłuż łodziami oraz urokliwymi mostami. Idealna sceneria na malownicze zdjęcia, z kolorową mozaiką domków w tle.
Więcej informacji na temat Burano przeczytasz w artykule „Burano – kolorowa scenografia dla nieznanej historii Casanovy„.