She was there

Zamek, arboretum i jezioro w Kórniku, czyli atrakcje Wielkopolski

Polska / Poznań / Wielkopolska na weekend | 21 sierpnia 2023
zamek w Kórniku

Z czym kojarzy się Wam zamek w Kórniku? Mnie nasuwają się wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to największą atrakcją było nie tyle zwiedzanie dostojnych komnat zamczyska, ile sposób, w jaki się ono odbywało. Mowa o konieczności zakładania filcowych kapci, w których to szusowało się po lśniących, drewnianych podłogach, trochę z lękiem, a trochę z nadzieją na spotkanie legendarnej Białej Damy.

Zamek w Kórniku – pałac Tytusa Działyńskiego

Popandemiczne porządki ukróciły tę obuwniczą atrakcję, a zabytkowe podłogi przykryły dywaniki wyznaczające trasy zwiedzania. Sam zamek swojego uroku jednak nie stracił. Wybudowany w XIV wieku jako obronna warownia, przekształcony został z czasem w magnacki pałac. Gościł i bawił znamienitych gości, by w końcu stać się własnością Tytusa Działyńskiego.

Biała Dama w Kórniku

To właśnie duch Teofilii z Działyńskich wychodzi z ram obrazu malarza A. Pesne pod postacią Białej Damy, skazanej na wieczne potępienie przez demony zamieszkujące wcześniej zamek i przechadza się po komnatach i ogrodach kórnickiego zamku.

Arboretum w Kórniku

Zamek w Kórniku, to …nie tylko zamek, ale także przepiękny park i oaza zieleni wokół budynku. Arboretum założone przez Tytusa Działyńskiego w pierwszej połowie XIX wieku zajmuje powierzchnię 30 ha i jest najstarszą i jedną z bogatszych kolekcji roślin drzewiastych w kraju. Park liczy obecnie około 3000 roślin – zarówno naszych rodzimych, jak i egzotycznych.

Oaza zieleni i kwitnących roślin

Wygląda szczególnie pięknie wiosną, kiedy drzewa kwitną tysiącem barw. Polecam kwitnące różaneczniki i azalie, których ponad czterdziestoletnie krzewy prezentują się zjawiskowo w drugiej połowie maja.

Park mieni się soczystą zielenią, pachnie drzewami i koi śpiewem ptaków, a przede wszystkim „ubiera” stylowo kórnicki zamek w cudowne okoliczności natury.

arboretum w Kórniku

Jezioro Kórnickie

To jednak nie koniec kórnickich atrakcji. Zamek i ogród położone są nad pięknym jeziorem, którego eksplorację – oczywiście latem – bardzo polecam. Jezioro Kórnickie nie jest duże, ale obfituje w malowniczą linię brzegową, no i funduje zupełnie inną perspektywę widokową na sam zamek i miasto.

Opcje eksploracji jeziora:

  • wycieczka statkiem, który wypływa z przystani od strony zamku (stateczek opływa jezioro i dobija do brzegu przy plaży)
  • wypożyczenie łódki elektrycznej lub roweru wodnego (wypożyczalnia na plaży)
  • własny środek transportu typu kajak (start z dowolnego punktu)
jezioro w Kórniku
jezioro w Kórniku
I

Informacje praktyczne

Zamek w Kórniku położony jest niespełna 40 minut jazdy samochodem od Poznania.

Adres
Zamek w Kórniku
ul. Zamkowa 5

Godziny otwarcia:
01.05 – 30.09.   
wtorek – niedziela           10:00 – 17:00

Bilety 

osoby dorosłe: 24 zł
dzieci, młodzież, studenci: 12 zł

Sprawdź inne wpisy: