She was there

Pyzdry – malownicze miasteczko nad Wartą

Polska / Poznań / Wielkopolska na weekend | 21 sierpnia 2023
Pyzdry

Pyzdry to urocze miasteczko malowniczo położone nad Wartą. Oddalone 70 km od Poznania jest świetną alternatywą na wypad poza Poznań lub weekend w Wielkopolsce. Co sprawia, że Pyzdry wyróżniają się na mapie wielkopolskich miasteczek i co koniecznie należy zrobić, będąc w tym miejscu?

Miasteczko niczym z Włoch

Spacerując letnim sobotnim popołudniem ulicami Pyzdr nasunęły mi się skojarzenia z włoskimi miasteczkami w czasie sjesty. Leniwe popołudnie, w cichym, prawie pustym, bardzo zadbanym miejscu. Mieszkańcy pochowani w domach z pięknymi ogródkami, pochłonięci sobotnimi zajęciami (lub sobotnim odpoczynkiem).

Pyzdry wiatrak

Rynek w Pyzdrach

Wchodząc na remontowany rynek pojawiają się wprawdzie zupełnie inne asocjacje, raczej przywodzące obecnie na myśl poznański Stary Rynek, niemniej jednak i tutaj widać urok miasteczka. Zabytkowe domy podcieniowe i kawiarnia, umieszczona w jednym z nich, tworzą kameralny klimat.

Pyzdry dom podcieniowy

Miasto nad Wartą

Życie Pyzdr dzieje się jednak nad rzeką. To tam wije się piękny bulwar nadrzeczny, odbywają ogniska i spływy kajakowe, serwują się też lokalne przysmaki. Nad Wartą znajdują się ozdobione malowidłami kamienice i przepiękne mozaikowe schody prowadzące do klasztoru pofranciszkańskiego.

Pyzdry

Street art w Pyzdrach

Pyzdry to wreszcie spektakularny street art w postaci ogromnego muralu, który przedstawia historię miasta. Namalowany na ścianie hali sportowej rozciąga się na powierzchni 330 m²!

Pyzdry

Holenderski wiatrak

W miasteczku jest ponadto odrestaurowany, działający wiatrak holenderski. Oprowadza po nim przesympatyczny pan, który opowie nie jedną arcyciekawą historię!

Pyzdry wiatrak

Co koniecznie musisz zrobić będąc w Pyzdrach?

  • Zobacz rynek i odrestaurowany dom podcieniowy z 1768 roku. Mieści się w nim ekspozycja związana ze Szlakiem Piastowskim i początkami Państwa Polskiego
  • Przespaceruj się malowniczym bulwarem nadrzecznym
  • Zjedz świeżą rybę w barze Perkoz nad rzeką
  • Podziwiaj street art w Pyzdrach: malowidła nawiązujące do historii danych kamienic i ogromny mural na hali sportowej
  • Zobacz jedne z ładniejszych i ciekawszych schodów w Polsce. Przedstawiają ułożoną z mozaiki ogromną rybę
  • Zwiedź odrestaurowany młyn holenderski
  • Poczuj sielankową atmosferę miasteczka

Sprawdź inne wpisy: