Wenecja – informacje praktyczne i plan zwiedzania miasta
Wenecja to miasto inne niż wszystkie. Położenie miasta na wodzie wymusza specyficzność logistyki, która opiera się na pieszej wędrówce wąskimi uliczkami lub przemieszczaniu się transportem wodnym. Duża koncentracja atrakcji i turystów powoduje chaos i kolejki, warto więc uprzednio dobrze zaplanować wizytę w Wenecji. Bilety wstępu do najważniejszych obiektów kupić można online, a miejsca w wybranych restauracjach zarezerwować wcześniej. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu i nerwów, pozostawiając sobie miejsce jedynie na delektowanie się niesamowitym klimatem tego miasta. Co warto zorganizować przed wyjazdem do Wenecji, gdzie spać oraz co zwiedzać? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.
Jak dostać się do Wenecji z lotniska Treviso (TSF)
Z lotniska Treviso (TSF) do Wenecji na Piazzale Roma jeździ autobus linii ATVO. Podróż trwa ok. 45 minut, rozkład dostosowany jest do przylotów samolotów linii Ryanair.
Przystanek znajduje się przed wyjściem z hali przylotów – należy rozglądać się za stojącym autobusem tej linii oraz za panami w czarnych uniformach, którzy sprzedają bilety na tenże autobus.
Bilety można zakupić także online http://88.36.245.11/wttreviso/index.jsp?lang=en&c=atvo. Pojedynczy bilet kosztuje 12 Euro, natomiast cena biletu w 2 strony wynosi 20 Euro.
Autobus zatrzymuje się na Piazzale Roma, czyli na dworcu autobusowym, skąd odjeżdżają autobusy, tramwaje i tramwaje wodne do centrum miasta.
Jak przemieszczać się po Wenecji – tramwaje wodne, czyli vaporetto
W Wenecji nie ma ruchu kołowego, nie jeżdżą więc samochody, autobusy czy też tramwaje. Cała komunikacja – transport ludzi i towarów – odbywa się na wodzie za pomocą stateczków, łodzi oraz motorówek.
Najlepszym środkiem transportu w Wenecji są tramwaje wodne tzw. vaporetto.
Rozkłady można znaleźć na stronie http://actv.avmspa.it/en/content/orari-servizio-di-navigazione-0.
Najlepiej rozwinięte linie to 1 i 2, które przypływają przez całą długość kanału (przystanek początkowy to Piazzale Roma, gdzie znajduje się dworzec autobusowy, kolejna to stacja kolejowa Ferrovi, a potem kolejne przystanki wzdłuż całej długości kanału).
Jednorazowy 75- minutowy bilet kosztuje 7,50 Euro. Jeżeli zamierzacie częściej korzystać z vaporetto opłaca się zakupić bilet godzinowy: 24h – 20 Euro, 48 Euro – 30 Euro, 72h – 40 Euro, 7 dniowy – 60 Euro. Bilet należy przyłożyć do czytnika przed wejściem na pokład tramwaju, w przeciwnym razie zostanie uznany za nieważny.
Bilety online na główne atrakcje
Z racji ogromnych ilości turystów przewijających się przez Wenecję, przed największymi atrakcjami można spodziewać się długich kolejek. Dlatego warto – szczególnie w sezonie – zakupić bilety na interesujące nas atrakcje online.
Pałac Dożów – Palazzo Ducale
Bilety dostępne na stronie: http://palazzoducale.visitmuve.it/de/planen-sie-ihren-besuch/eintrittskarten-museum/.
Bilet kosztuje 20,50 Euro, ważny jest przez 3 miesiące od daty zakupu oraz upoważnia dodatkowo do wejścia do 3 innych obiektów: Muzeum Correr (Museo Correr), Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale) oraz Biblioteka Narodowej Marciana (Biblioteca Nazionale Marciana).
Kampanila – Dzwonnica św. Marka – Campanile di San Marco
Bilety dostępne na stronie: https://www.venetoinside.com/attraction-tickets-in-veneto/tickets/st-marks-bell-tower-skip-the-line-entry/
Bazylika św. Marka – Basilica di San Marco
Wstęp jest bezpłatny, a więc należy ustawić się w zazwyczaj długiej kolejce oczekujących. Bagaż: Zanim jednak zajmiemy miejsce w kolejce, najpierw należy oddać bagaż (plecak lub większą torbę). Przechowalnia bagażu znajduje się w osobnym budynku, na lewo od wejścia głównego do bazyliki, w wąskiej uliczce.
Restauracje – zarezerwuj wcześniej
Większość restauracji obsługiwana jest przez serwis rezerwacyjny https://www.quandoo.com/.
Ponadto praktycznie każda restauracja posiada formularz rezerwacyjny na swojej stronie.
Więcej na temat restauracji w Wenecji znajdziesz w artykule „Jedzenie w Wenecji, czyli pudełko czekoladek Truman’a Capote”
Nocleg
Rezerwacja: booking.com
Lokalizacja: różne lokalizacje w ścisłym centrum Wenecji.
Nasze mieszkanie znajdowało się przy Calle Lunga Santa Maria Formosa. Supermarket Coop oddalony był ok. 150 m od budynku. Naprzeciwko supermarketu znajduje się mały sklepik z lokalnym winem sprzedawanym w plastikowych butelkach. Rewelacyjne położenie – bardzo blisko do wszelkich atrakcji.
Jak było:
Duże, dwupiętrowe mieszkanie z tarasem na dachu. Przestronny salon, dobrze wyposażona kuchnia. Na piętrze znajduje się łazienka, sypialnia oraz uroczy taras. Recepcja znajduje się w hotelu Hotel da Bruno (Salizzada San Lio, Castello 5726/a), przemiła i pomocna obsługa. Obiekt zdecydowanie warty polecenia.
Plan zwiedzania Wenecji w 3 i pół dnia
DZIEŃ I
- Księgarnia – Libreria Acqua Alta
Adres: Calle Lunga Santa Maria Formosa, 5176b
- Plac św. Marka
Kawiarnia – Caffe Florian
Placyk św. Marka – Piazzetta San Marco
- Spacer bulwarem nadmorskim Riva Degli Schiavoni
- Wieczór
Spaghetteria 6342 A Le Tole Pizzeria
Adres: Sestiere Castello 6342
DZIEŃ II
- Bazylika św. Marka – Basilica di San Marco
- Pałac Dożów – Palazzo Ducale
- Most Westchnień – Ponte dei Sospiri
- Kampanila – Dzwonnica św. Marka – Campanile di San Marco
- Wieża zegarowa – Torre dell’ Orologio
- Prokuracja Stara i Prokuracja Nowa – Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove
- Rejs gondolą
- Most Rialto – Ponte Rialto
- Giro bacari – rajd po weneckich barach. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
- Wieczór
Trattoria Al Gazzettino
Adres: Sottoportego delle Acque 4997/San Marco
DZIEŃ III
- Wyspa Burano
- Wieczór
Enoiteca Mascareta
Adres: Castello, Calle Lunga Santa Maria Formosa 5183
DZIEŃ IV
- Dzielnica Canareggio
Getto
Fondamenta Cannaregio
Więcej na temat Wenecji znajdziesz w artykule „Wenecja. Oddane miasto”.