She was there

Giro bacari – wenecki rajd po barach

Smaki / Wenecja | 22 kwietnia 2021
Wenecja

Klucząc w labiryncie wąskich, weneckich uliczek można stracić rezon turysty wyposażonego w gadżety XXI wieku. Cel wedle wskazówek GPS jest już niby tuż tuż, a kiedy docieramy na miejsce, okazuje się, że nie jest to jednak TO miejsce. GPS spanikowany ilością przecinających się nitek na mapie, sam sobą zaskoczony, zmienia zupełnie zdanie, co do trasy i celu samego w sobie! Tak, warto wtedy zrobić sobie przerwę. Oderwać się od turystycznych atrakcji i idąc w ślady autochtonów maszerować przed siebie, jak przystało na Południowców z  „czasoumilaczami” pomiędzy.

W Wenecji nie ma lepszego sposobu na to aniżeli przystanek w bacaro. To tradycyjny dla tego regionu bar, w którym oprócz lampki wina, prosecco lub spitza, czy też prostej lokalnej potrawy, przekąsimy słynne cichetti, czyli małe kanapeczki przygotowywane na wiele sposobów. Serwowane z pastą rybną, z łososiem, serami, szynką czy też polentą są doskonałym dodatkiem do orzeźwiającego trunku. A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, a bacaro rozsiane są po Wenecji w niezliczonych ilościach, można urządzić sobie (lub wybrać się z przewodnikiem) tzw. giro bacari – czyli rajd po barach. Włosi praktykują te wędrówki ochoczo, najczęściej w grupkach przyjaciół, przechodząc od jednego do kolejnego baru, przy czym w każdym miejscu za kolejkę płaci inna osoba.  A więc? Giro bacari!

Nie sposób zwiedzić choćby połowy bacaro w Wenecji.  Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych przez nas miejsc, do których warto zajrzeć.

Wenecja
Wenecja
Wenecja
W niepozornych zaułkach weneckich ulic kryją się często prawdziwe perełki kulinarne

Pierwsze trzy znajdują się w OKOLICACH MOSTU RIALTO.

Most Rialto

Cantina Do Mori

Adres: Calle dei Do Mori, San Polo 429

Miejsce z historią. Najstarszy bacaro w Wenecji, działający od 1462 roku, wita charakterystycznym zapachem chłodnej wilgoci. Rozglądając się po rustykalnym wnętrzu, pełnym podwieszanych na suficie miedzianych naczyń, w wyobraźni z łatwością przenosimy się do minionych epok. Grające pierwszoplanową rolę ogromne gąsiory z winem raczą nas swoimi smakami.  Podnosimy w geście toastu kieliszek, imaginując sobie za towarzysza samego Casanovę. W końcu było to jedno z jego ulubionych miejsc!

Ostaria dai Zemei

Adres: Sestiere San Polo 1045

Miejsce wita mozaiką kolorów. Ogromny wybór różnobarwnych cichetti przełamany intensywną pomarańczą wybornego Aperol  Spitz’a.  Do tego bardzo otwarta obsługa i tłum żywo perorujących Włochów dookoła. Włoski patchwork.

Vineria all’Amarone

Adres: Calle dei Sbianchesini

Szukacie pomysłu na oryginalny cooler do wina? A może czerwona wanna na stylowych nóżkach wypełniona chłodzącymi się w lodzie butelkami? Brzmi mało realnie? Nie w Vineria all’Amarone, gdzie nawet najbardziej eklektyczne elementy tworzą spójną i dobrze przemyślaną przestrzeń. Otaczają nas  – niczym w bibliotece –  regały z ogromną selekcją win, na nich każdy czytelnik znajdzie lekturę odpowiednią dla siebie. Z drugiej strony przeszklone lady kuszą nie mniejszym wyborem cichetti przyrządzanych w wersji live. Genialne miejsce – połączenie nowoczesnego bacaro, enoteki z restauracją. Jeżeli kieliszek dobrego wina i cichetti w wydaniu na siedząco – zdecydowanie Vineria all’ Amarone.

 Aperol  Spitz
Aperol  Spitz to obowiązkowy trunek w Wenecji

Dzielnica Cannaregio

Recondito

 Adres: Campiello del Pestrin 5323

Knajpka mieści się w dzielnicy Cannaregio, przy uroczym placyku – Campiello del Pestrin. Niewielkich rozmiarów, ale ze sporym ogródkiem zewnętrznym, przyciąga bardzo luźną i sympatyczną atmosferą. Sączący się z głośników chill out i chłodny Aperol daje idealne ukojenie po całodziennych wędrówkach.

Inne polecane bacaro:

Bacareto da lele

Adres: Campo dei Tolentini 183

 cichetti
W bacaro posilimy się przepysznymi cichetti

Okolice mostu Rialto

All’Arco

Adres: San Polo, 436 | Calle Arco

Al Merca

Adres: Campo Bella Vienna/ San Polo 213

Ostaria dai Zemei

Adres: San Polo 1045

Osteria Alla Ciurma

Adres: Campiello del Spezier 2041

wenecki bacaro
Zestaw obowiązkowy w każdym bacaro – Aperol Spritz i cichetti

Dzielnica Dorsoduro

Oseria Al Squero

Adres: Dorsoduro  943

Corner Pub

Adres: Dorsoduro 684 | campo s Basilio

Cantine del Vino Già Schiavi

Adres: Fondamenta Nani 992 | Dorsoduro

La Bottiglia

Adres: San Polo 2537 | Campo San Stin

Sprawdź inne wpisy: