Kijów – co zwiedzić w stolicy Ukrainy?
Kijów daje nam poczucie wielowymiarowości. Ogromna stolica kryje w sobie wiele do odkrycia, zewnętrznie przytłacza monumentalnością architektury, pod kolejnymi warstwami pokazuje swój cieplejszy wizerunek. Przesyt łączy się z nowoczesnością i tradycją, miasto zamyka się w krzykliwych kontrastach. Budki z hot-dogami sąsiadują z topowymi restauracjami, prostota miesza się z ekstrawagancją, szarość eskaluje na tle złotych kopuł wielu świątyń. Stolica aspiruje do zachodniego tempa i standardów. Co warto zobaczyć, aby choć po części odkryć Kijów? Gdzie zjeść, aby uraczyć się smakami stolicy Ukrainy? Poniżej plan zwiedzania Kijowa w 3 dni oraz kilka kulinarnych propozycji na gastronomicznej mapie miasta.
DZIEŃ I
Łuk Przyjaźni Narodów i Szklany Most
Adres: Parkova Doroha
Łuk Przyjaźni Narodów – jeden z symboli Kijowa, miał oddawać ideę braterskich relacji między Ukraińcami i Rosjanami. Jest potężny – wznosi się na 30 metrów, a wykonanie z tytanu ma symbolizować trwałość związku między oba narodami. Przez mieszkańców stolicy nazywany jest po prostu tęczą.
Szklany Most – znajduje się nieopodal Łuku Przyjaźni Narodów. Swoją nazwę zawdzięcza szklanym barierom oraz fragmentom szklanej nawierzchni, przez które obserwować można, co dzieje się pod nim. A dzieje się sporo, ponieważ został zbudowany nad bardzo ruchliwą trasą – Zjazdem Włodzimierskim łączącym centrum miasta z Padołem. Jest bardzo dobrym i tłumnie odwiedzanym punktem widokowym – możemy podziwiać panoramę Dniepru i ogrom kolosa, którym jest Kijów.
Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach
Adres: Triokhsviatytelska 8
Monaster odegrał niezwykle ważną rolę podczas wydarzeń w 2014. To właśnie tutaj urządzono szpital polowy dla rannych biorących udział w protestach podczas Euromajdanu.
Sobór Mądrości Bożej w Kijowie
Adres: Volodymyrska vul. 24
Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się na ogromnym placu w sercu Kijowa. Kompleks ma status muzeum, możemy wejść także na dzwonnicę i podziwiać miasto z lotu ptaka. Obok – na placu Sofijskim – spotkamy Bohdana Chmielnickiego dumnie kłusującego na koniu.
Złota Brama
Adres: Volodymyrska 40А
Złota Brama jest rekonstrukcją średniowiecznej bramy wjazdowej do stolicy. Zbudowana przez Jarosława I Mądrego, którego posągowa postać nadal strzeże miasto przed nieproszonymi gośćmi.
Słynne hot-dogi – Kijewska Pieriepiczka – > Kyivska Perepichka
Adres: Chmielnickiego 3 (niedaleko Chreszczatyk)
Jeżeli idąc ulicą Chmielnickiego w stronę Chreszczatyk widzicie kolejkę, to znaczy, że to właśnie to miejsce. Słynny bar serwuje kiełbaski w cieście. Czy warto? Nie wiem, długa kolejka zdecydowanie nas zniechęciła;)
Rynek Basarabski
Adres: Bessarabs’ka Square 2
Codz. 6:00-16:00
Rynek mieści się w hali zbudowanej według projektu naszego rodaka – architekta Henryka Juliana Gaya. Potocznie zwana Besarabka na swoich 896 m² oferuje owoce, przyprawy, sery, mięso oraz popularny kawior. O ten ostatni warto się pohandlować i nabyć słoiczek lub dwa w dobrej cenie.
Sklep Roshen
Adres: Khreszczatyk 29/1 (niedaleko Rynku Basarabskiego)
Największe cukrownicze przedsiębiorstwo na Ukrainie, z 10 fabrykami i produkcją 450 tys. ton słodyczy rocznie należy do „króla czekolady”, czyli byłego prezydenta Ukrainy – Petra Poroszenki. Sklepy oferują istne słodyczowe królestwo – od cukierków, batoników i lizaków poprzez ekskluzywne bomboniery czy czekoladowe pamiątki z Kijowa w wielu wariacjach, po bezlik ciast i tortów. A wszystkiemu przygrywa sklepowa mini kapela kukiełek rodem z Muppet Show.
Ulica Chreszczatyk (Khreschatyk)
Główna aleja Kijowa, w dzień epatująca gargantuicznymi gmachami w stylu socrealizmu, w nocy podkreślająca swoją wielkość bogatym oświetleniem. Szerokimi chodnikami maszeruje przekrój mieszkańców stolicy, a w witrynach sklepowych zwykłość miesza się z ekskluzywnymi markami. Czuć ogrom miasta i jego architektoniczną aspirację do spoglądania na przechodniów z góry.
Bilyy Nalyv
Adres: Khreschatyk 23a
Krótka przerwa na podbudowanie zrujnowanego architekturą ego? Hot-dog, nalewka lub cydr za 1 Euro powinny złagodzić objawy socrealistycznego przytłoczenia;)
Majdan Niezależności
Centralny plac miasta, znany całemu światu, od 2013/2014 jako scena Euromajdanu. Dzisiaj jedyną pozostałością tamtych wydarzeń są zdjęcia upamiętniające ofiary protestów.
Majdan łączy historię z nowoczesnością. Na placu dominuje pomnik bogini Berehyni, która symbolizuje niezależność i uzyskanie niepodległości przez Ukrainę. Na jej tle wynurza się szklana konstrukcja centrum handlowego GLOBUS, które razem ze stacją metra zajmuje całą powierzchnię pod Majdanem.
Wieczór
Korchma Taras Bulba Kyiv
Adres: ul. Pushkinska 2-4/7
O restauracji przeczytasz tu.
DZIEŃ II
Ulica Zjazd Św. Andrzeja – Andriyivsky Uzviz
Schodząc tą ulicą (biegnie ona pod dużym skosem) wiemy, że jesteśmy i zmierzamy do zupełnie innej – starej – części miasta. Architektura gwałtownie obniża loty zaspokajając się niskimi, małymi kamieniczkami, hipsterskimi muralami i brukowanymi uliczkami. Mijamy liczne stragany z pamiątkami, rękodziełem i propagandowymi gadżetami. Pod nr 13 mijamy dom Michaiła Bułhakowa, przed którym w zastygłej pozie siedzi sam właściciel.
Cerkiew św. Andrzeja
Adres: Andriyivsky Uzviz 23
Według legendy cerkiew powstała na wzgórzu, które zachwyciło świętego Andrzeja. Nic dziwnego – ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na Dniepr. U stóp wzniesienia swoje dzieła prezentują liczni artyści, tworząc coś na kształt galerii na wolnym powietrzu.
Kanapka Bar
Adres: Andriyivsky Uzviz 30А
Marzy Wam się trochę luksusu w starym, dobrym stylu? Kanapka ugości niewielkim, ale pięknym wnętrzem, nowoczesną kuchnią (burgery, kanapki, falafele, ostrygi) i dobrym prosecco serwowanym w kryształowych kielichach. Mniam!
Muzeum Jednej Ulicy
Adres: Andriyivsky Uzviz 2B
Czy ulica może mieć swoje muzeum? Okazuje się, że i owszem! Dzieje mieszczańskiego Andriejewskiego Zjazdu umieszczono skrupulatnie w kilku gablotach. Fotografie, szyldy, ubrania, kasy sklepowe, książki, listy i wiele innych atrybutów życia codziennego czeka zamkniętych w kapsule czasu, aby odżyć znów, tym razem w naszej fantazji.
Muzeum Czarnobyla
Adres: Provulok Khoryva 1
Dwie stosunkowo duże sale i łącznie ponad 7 tysięcy eksponatów. Specjalnie urządzenia, dokumenty, zdjęcia, kombinezony a nawet wirnik helikoptera Mi-8 próbują odtworzyć historię czarnobylskiej katastrofy. Na ile im się to udaje, to już indywidualna kwestia. Muzeum brakuje z pewnością multimedialności i przede wszystkim opisów eksponatów w języku angielskim.
Żytni Rynek – ZHITNII MARKET
Adres: Verkhnii Val 16
Swojski targ z artykułami spożywczymi, centrum życia lokalsów. Jeżeli jesteście akurat w pobliżu, można wpaść na świeżo wyciskany sok z granatów.
Puzata Hata (Pyzata Chata)
Plac Kontraktowy (róg ulicy)
Popularna sieć jadłodajni z domowym, tanim jedzeniem. Instrukcja obsługi jest następująca: bierzemy plastikową tackę i ruszamy zgodnie z kierunkiem kolejki ustawionej wzdłuż lad z jedzeniem. Po drodze, wedle uznania, wybieramy dania, dodatki, desery i napoje. Z w ten sposób wypełnioną tacą ruszamy do kasy. Po zapłaceniu – czas na degustację. Dania są smaczne i świeże. Za 2 zupy, 2 placki ziemniaczane z sosem oraz napoje płacimy 26 zł.
Wieczór
Kanapa – Канапа
Adres: Andriyivsky Uzviz 19
O restauracji przeczytasz tu.
DZIEŃ III
Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu i Muzeum Głodu
Adres: Lavrska vul. 3
Memoriał Pamięci Ofiar Hołodomoru 1932-33 odsłonięto w 2009 roku, odnosi się do głodu wywołanego przez ZSRR na narodzie ukraińskim w latach 30. XX wieku.
Niedaleko pomnika stoi brązowa rzeźba kilkuletniej, wygłodzonej dziewczynki. Niezwykle sugestywna postać dziecka pozostaje na długo w pamięci.
W rotundzie (wejście od strony Dniepru) znajduje się niewielkie muzeum. Zdjęcia i relacje osób, które przeżyły uzupełnione zostały o brzmiącą w półmroku muzykę.
Ławra Peczersko-Kijowska
Adres: Lavrska vul. 15
Największy kompleks klasztorny na całej Ukrainie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwana „matką monasterów”, znana także jako klasztor jaskiniowy, ponieważ obejmuje groty, w których pochowane są ważne relikwie i ciała świętych.
Oprócz wielu budynków i pomieszczeń „technicznych”, zwiedzanie obejmuje jaskinie, które zwiedza się przeciskając się wąskimi korytarzami z zapaloną świecą.
Muzeum Wojny i Pomnik Ojczyzny
Adres: Lavrska vul. 24
Zanim dotrzecie na teren Muzeum Wojny, z daleka pozdrawiać Was będzie najbardziej charakterystyczny obok Majdanu symbol miasta. Jest nim górujący nad stolicą monstrualny Pomnik Ojczyzny, tzn. Matka Ojczyzna. Niezbyt lubiana przez mieszkańców pani do drobnych bynajmniej nie należy – 102 metry wysokości oraz 560 ton stali robi swoje. Sam miecz trzymany w prawej ręce Matki Ojczyzny waży 9 ton i mierzy 16 metrów. W lewej dłoni wspomniana dama dzierży tarczę o wymiarach 13 m x 8 m, która przedstawia godło …ZSRR (poniekąd usunięcie go było zbyt kosztowne, a więc po prostu zostało…).
Zdajemy sobie sprawę z ogromu budowli stojąc u jej stóp oraz …zwiedzając ją. Zamknięta część Muzeum Wojny znajduje się bowiem we wnętrzu pomnika i naprawdę jest co zwiedzać! Część muzeum znajduje się na terenie otwartym. Zajmuje ją ekspozycja czołgów, samolotów i innych sprzętów wojennych.
Wieczór
Sofra
Adres: Klovskiy Spusk St., 10
O restauracji przeczytasz tu.
Więcej na temat Kijowa przeczytasz w artykule „Kijów – informacje praktyczne” oraz „Kijów – kolos z betonu”.