She was there

Bydgoszcz – miasto nad Brdą

Polska | 31 października 2023
Bydgoszcz

„Bydgoszcz – miasto nad Brdą” brzmi słownikowo, niczym hasło wycięte z Wikipedii. Nie napisać jednak o Bydgoszczy w kontekście jej położenia nad rzeką, to jak nie napisać nic. Rzeka bowiem miasto definiuje i uatrakcyjnia. To nad rzeką dzieje się bydgoskie życie  – kulturalne, rozrywkowe, muzyczne, turystyczne, biznesowe, wreszcie oczywiście i sportowe. Dzięki rzece miasto powstało i prężnie się rozwijało. Kwitł handel – głównie zbożem, stąd też zachowane do dzisiaj historyczne spichrze przy brzegach Brdy.

Po Kanale Bydgoskim kursowały całe karawany barek ciągniętych przez silne statki holownicze. Pozostałością mającą przypominać o życiu i pracy bydgoskich szyprów jest barka Lemara. Oprócz funkcji żywego muzeum, jest miejscem, w którym odbywają się koncerty, spektakle i spotkania z kulturą.

Bydgoszcz intensywnie zwraca się ku wodzie. Dzisiaj to zadbane tereny i bulwary nad rzeką. To odrestaurowane budynki i nowoczesna infrastruktura. Tętniąca życiem i zielenią Wyspa Młyńska, przepiękna przystań wodna na jej krańcu oraz kompaktowe zamieszkałe barki, wyjęte niczym z amsterdamskiej scenerii.

Rzeka żyje. W ciągu dnia mijają się na niej niej tramwaje wodne i inne mniejsze i większe statki oraz łódki. Pływają kolorowe rowery wodne, wyprzedzane przez smukłe kajaki. Wzdłuż brzegu rozciągają się klimatyczne restauracje, knajpki i lodziarnie.

Nocą rzeka nie zasypia, a rozświetla się neonami i mostami. Na barce Lemara rozbrzmiewa i tańczy się tango, na bulwarach grają jazz. Urokliwe wody Wenecji Bydgoskiej odbijają się światłami usytuowanych nad rzeką restauracji i barów. Jest magicznie i pięknie.

Tak, Bydgoszcz to zdecydowanie miasto nad rzeką.

Bydgoszcz – Wyspa Młyńska

Bydgoszcz zielenią stoi. To drugie najbardziej zielone miasto, bagatela, zaraz Warszawie.

Zielony bulwar nadrzeczny, zielone parki i zielona, niezwykle przestrzenna Wyspa Młyńska.

Wyspa Młyńska to enklawa natury w centrum miasta, jego przestrzenne serce. I choć wyspa jest w pełni zagospodarowana, zarówno odrestaurowaną, jak i nową infrastrukturą, to jednak zachowała naturalny i sielankowy charakter.

Wypielęgnowane trawniki, alejki z ławeczkami, park i stare drzewa kasztanów komponują się z szumem spadającej wody na jazie i podkreślają wyspiarski charakter miejsca.

Na Wyspie Młyńskiej można odpoczywać więc na zielonej trawce, wyruszyć ku wodnej przygodzie wsiadając na statek lub łódź oferującą wycieczkę po rzece czy wypożyczyć kajak albo rower wodny. Atrakcje te oferuje Przystań Bydgoszcz, która oprócz sportów wodnych, obejmuje także nowoczesny budynek, w którym mieszczą się m.in. 22 kameralne pokoje noclegowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością i sala konferencyjna z widokiem na ten najpiękniejszy zakątek Bydgoszczy.

Można też cieszyć się kulturą w pełnym tego słowa znaczeniu. Na wyspie skoncentrowane są bowiem różnorakie muzea: od Galerii Sztuki Nowoczesnej, Europejskiego Muzeum Pieniądza, po Zbiory Archeologiczne i Dom Leona Wyczółkowskiego. Stosunkowo nowym nabytkiem wyspy (oddane do użytku w 2021 roku) są odrestaurowane Młyny Rothera, które oferują ogólnie dostępną przestrzeń kulturalną i wspaniały widok z tarasów umiejscowionych na dachu.

Bydgoszcz – Hala Targowa

Będąc w Bydgoszczy trafiliśmy na nowinkę na kulinarnej mapie miasta – dopiero co otwartą Miejską Halę Targową, czyli jedyny food hall w mieście!

Hala Targowa w Bydgoszczy to historyczny obiekt. Powstała w 1904 roku i służy celom handlowym – sprzedawano w niej mięso, ryby i inne towary. Mieściła aż 96 stoisk.

W 2016 roku miasto odkupiło halę i zaczęło przeprowadzać prace remontowe w celu przywrócenia budynkowi dawnego blasku, ale i przeznaczenia.

Obiekt wpisuje się w koncepty znane w wielu europejskich miastach. Hala Targowa to rozmaite punkty gastronomiczne, od kuchni włoskiej po meksykańską przez lody po bary serwujące piwo i drinki. To na parterze.

Na pierwszym piętrze znajdują się stoliki (są także na środku hali na parterze), przy których można usiąść z zamówionym jedzeniem lub piciem i delektować się widokiem na parter.

W piwnicy z kolei odbywać się mają rozmaite wydarzenia – koncerty, spektakle czy stand-upy.

Koncept i wykonanie na 5+. Teraz Hala, jako nowy punkt w mieście, musi zapracować sobie na uznanie bydgoszczan i turystów. Trzymamy kciuki!✊✊✊

Hala Targowa
Podwale 7, Bydgoszcz

Hala Targowa Bydgoszcz

Bydgoszcz – Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska to urokliwy zakątek Bydgoszczy położony nad Młynówką – odnogą Brdy. Młynówka to pierwotne koryto rzeki i to właśnie ona była najważniejsza w dawnych czasach.

Wenecja Bydgoska to historycznie dystrykt przemysłowy, powstały w XIX wieku. Kiedy do Bydgoszczy, jak i wielu innych polskich miast, wkroczył przemysł, Młynówka okazała się idealnym miejscem do usytuowania przedsiębiorstw. Blisko była zarówno woda rzeczna, jak i centrum miasta.

Ogrody, schodzące początkowo do Młynówki, przekształcono w zakłady zajmujące się farbowaniem ubrań, produkcją opakowań czy papierosów. Na terenie Wenecji Bydgoskiej działała między innymi nowoczesna fabryka Wilhelma Koppa – farbiarnia i pralnia chemiczna, która obsługiwała w tamtych czasach miasta takie jak Grudziądz i Toruń.

Dzisiaj, spacerując bulwarem nad Młynówką, rzuca się w oczy eklektyczna zabudowa, która była skutkiem dobudowywania kolejnych zakładów przez ponad 60 lat.

Wenecja Bydgoska to przede wszystkim prawie „zawieszona” nad rzeką Pierogarnia Stary Młyń i Regionalna Warzelnia Piwa. Obie z tarasami i szklanymi szybami, dającymi wrażenie unoszenia się nad wodą. To także mniejsze knajpki, puby i niewielka plaża w lecie.

Wiele budynków wystawionych jest na sprzedaż, wiele jest już w trakcie renowacji. To miejsce z ogromnym potencjałem i już widać, jak Bydgoszcz z entuzjazmem po niego sięga.

Bydgoszcz – stare miasto ciekawostki

W Bydgoszczy, podobnie jak w Dubrovniku, Sztokholmie czy Kapsztadzie

przebiega linia 18-stego południka długości geograficznej wschodniej.

Bydgoszcz ma dzięki temu własny…czas. Jest to czas lokalny, a więc naturalny, gdyż zależny od położenia danej części globu ziemskiego wobec Słońca.

W oknie kamienicy nr 15, codziennie o godzinie 13.13 i 21.13 pojawia się postać mistrza Twardowskiego. Mistrz gościł w Bydgoszczy około roku 1560 i według legendy obdarowywał tutejsze mieszczanki nieprzemijającą młodością.

Przy ulicy Długiej 13-17 znajduje się poniekąd jedyne na świecie Muzeum Mydła i Historii Brudu, które interaktywnie przedstawia dzieje czystości, brudu i mydlarstwa. W XVIII wieku produkowano już w Bydgoszczy mydła i świecie oraz słynne do dziś proszki do prania Persil i Cypisek.

Ulica Długa to najdłuższa ulica miasta lokacyjnego Bydgoszczy. Jest to także najważniejsza ulica Starego Miasta pod względem historycznym i funkcjonalnym.

W czerwcu każdego roku odbywa się Święto ulicy Długiej.

Na ulicy Długiej znajduje się także bydgoska aleja autografów, czyli płaskorzeźb wmurowanych w nawierzchnię ulicy, które przedstawiają podpisy osób zasłużonych dla Bydgoszczy

Na ulicy Dlugiej 17 zasmakujesz kuchni kreolskiej – restauracja Luizjana

Na ulicy Mostowej znajduje się Apteka, w której … dobrze zjesz i uraczysz drinkiem serwowanym w menzurce

Przy Starym Rynku w kawiarniach Katarynka zjesz jedne z lepszych lodów ever

Bydgoszcz nocą

Bydgoszcz nocą zasługuje na osobny akapit. Gdyby jeszcze ktoś miał wątpliwości, że to miasto nad rzeką, nocna odsłona Bydgoszczy je całkowicie rozwiewa. Brda wstępuje bowiem na podium ze wszystkimi reflektorami skierowanymi na siebie.

Rzeka rozświetlona jest budynkami, mostami i łodziami. To na rzece mieni się hasło „Bydgoszcz” i w rzece odbija się miasto – dosłownie i w przenośni. 

Nad rzeką nocą toczy się życie. Na Barce Lemara, niczym z innej epoki, ludzie tańczą tango. Na mostach śpiewają uliczni grajkowie, na bulwarach mieszają się dźwięki różnych koncertów. Na jednym brzegu rozbrzmiewa jazz, na drugim rock.

To rzeka wyróżniona jest w Bydgoszczy. Nawet nocą. I mnie się to niesamowicie podoba:.

10 rzeczy, które należy zrobić będąc w Bydgoszczy

Przepłyń się Brdą – tramwajem wodnym, statkiem wycieczkowym, kajakiem lub rowerem wodnym

Odwiedź Wyspę Młyńską

Wjedź na tarasy widokowe Młynów Rothera

Zrób własne mydło w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Wypij lokalne piwo w Warzelni Piwa Bydgoszcz z widokiem na Wenecję Bydgoską

Zasmakuj kuchni kreolskiej na ulicy Długiej 17 w restauracji Luizjana

Wypij kawę w jednej z najlepszych kawiarni w Polsce – Landschaft

Znajdź linię 18-stego południka na placu Starego Rynku

Posmakuj różnych kuchni w Hali Targowej

Przespaceruj się urokliwymi uliczkami starego miasta

Sprawdź inne wpisy: