Bratysława. Co warto zobaczyć? Zwiedzanie i atrakcje
Bratysława to klimatyczne, brukowane uliczki starego miasta, wzdłuż których lokalne knajpki karmią dobrą kuchnią i domową atmosferą. To poczucie swojskości i zadomowienia, którym miasto raczy niezwykle szybko. To także modernistyczny projekt „unoszącego się” nad Dunajem UFO, wyrastające szklane budowle w nowej części Bratysławy i betonowa panoramowa socjalistycznych pozostałości. Nad wszystkim góruje, położony na wzgórzu, majestatyczny zamek królewski. Miasto jest zróżnicowane i ciekawe, historyczna zabudowa miesza się z alternatywną atmosferą hipsterskich lokali. Miasto zwiedza się szybko i przyjemnie. Atrakcje w starej części miasta położone są od siebie w odległości spaceru. Co warto zobaczyć wybierając się na weekend do Bratysławy? Poniżej gotowy plan zwiedzania najważniejszych atrakcji miasta.
Wzgórze Zamkowe
Zamek bratysławski– Bratislavsky hrad
Ta majestatyczna budowla z czterema strzelistymi wieżyczkami na rogach nazywana jest „stołem z odwróconymi do góry nogami”. Zamek stoi na szczycie 85-metrowego wzgórza, niewzruszony, choć przeszedł wiele. Wielokrotnie przebudowywany, był siedzibą monarchów, służył jako seminarium, a nawet koszary wojskowe. Obecne pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. W samym gmachu mieści się Muzeum Historyczne (Historické muzeum), skarbiec, winiarnia i punkt widokowy na Wieży Koronacyjnej. U jego stóp wnoszą się dawne fortyfikacje, Brama Zygmuntowska i baszta Luginsland.
Podzamcze
To uliczki (Zidovska, Beblaveho, Michalska, Zamockich) ze zrekonstruowanymi średniowiecznymi i barokowymi kamieniczkami.
Muzeum Zegarów i Dom u Dobrego Pasterza (Múzeum hodín – dom U dobrého pastiera)
Adres: Židovská 3
Czynne:
Wtorek – piątek: 10:00-17:00
Sobota – niedziela: 11:00-18:00
Bilet: 2,50 Euro
Ten rokokowy budynek uważany jest za najwęższy w Europie, mieści się w nim Muzeum Zegarów.
Katedra św. Marcina – Katedrála sv. Martina
Adres: Rudnayovo nám. 1
Największy i najważniejszy kościół w Bratysławie – to właśnie tutaj przez prawie 300 lat koronowano węgierskich monarchów. O randze kościoła przypomina ważąca 300 kg pozłacana replika korony św. Stefana, która umieszczona zastała na szczycie wieży. Wiekowe mury były również świadkiem niezwykłych premier muzycznych – w katedrze zaprezentowane było Requiem Mozarta czy też wiele dzieł Beethovena.
Ulica Kapitulska
Jedna z najstarszych ulic w Bratysławie, znajduje się przy niej katedra św. Marcina oraz dawne mury obronne.
Michalska Brama – Michalská brana
Jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie, kiedyś przechodził przez nią orszak królewski podczas uroczystości koronacyjnych.
Muzeum Dawnej Broni i Fortyfikacji – Múzeum zbraní – Michalská veža
Czynne:
Wtorek – piątek: 10:00-17:00
Sobota – niedziela: 11:00-18:00
Bilet: 5 Euro
Nad bramą wznosi się gotycka wieża, w której urządzono Muzeum Dawnej Broni i Fortyfikacji. Bilet uprawnia do wejścia na taras widokowy z piękną panoramą na starówkę.
Apteka pod Czerwonym Rakiem – Múzeum farmácie – lekáreň U červeného raka
Czynne:
Wtorek – piątek: 10:00-17:00
Sobota – niedziela: 11:00-18:00
Bilet: 5 Euro
Obok bramy, w barokowej kamieniczce mieści się zabytkowa Apteka pod Czerwonym Rakiem. Stylowe wyposażenie pochodzi z kilku starych bratysławskich aptek.
Ulica Michalska
Kiedyś reprezentacyjny trakt, przy którym węgierscy magnaci stawiali miejskie rezydencje, dzisiaj zamieniona w deptak, otoczona restauracjami i knajpkami, stanowi kręgosłup miejskiego życia Bratysławy.
Ulica Panska
Druga kluczowa ulica starówki.
Pałac Jana Pálffy
Adres: Panska 19
Okazały pałac XIX wieku, podczas prac rekonstrukcyjnych odkryto w nim szyb z czasów celtyckich. W budynku mieści się oddział Galerii Bratysławy z ekspozycją malarstwa i rzeźby z różnych epok.
Čumil
Na rogu ulicy Panskiej i Rybarskiej brany z kanału wyłania się brązowa postać w czapce – to Čumil, dobrotliwy duch Bratysławy, jedna z wielu zaskakujący postaci mających ożywić ulice starówki. Słynny kanalarz zrobił sobie przerwę w pracy i obserwuje przechodniów, pogłaskany po głowie może przynieść szczęście.
Rynek Główny na starówce – Hlavné námestie
To kwintesencja miasta, barokowo-secesyjny miks z domieszką klasycyzmu. Kameralny plac z nieodłącznymi stolikami, fontanną i pomnikiem napoleońskiego żołnierza podsłuchującego rozmowy zakochanych. Historyczne i towarzyskie centrum miasta – tu mieszkańcy Bratysławy umawiają się na spotkania, tu odbywają się koncerty i świąteczne jarmarki.
Studnia/Fontanna Maksymiliana
Anegdota z nią związana mówi, że studnię kazał wybudować cesarz Maksymilian II po pożarze, jaki wybuchł w czasie jego koronacji.
Stary Ratusz – Stará Radnica
Najstarszy ratusz w kraju, jeden z najstarszych budynków w mieście to zlepek kilku stylów architektonicznych. Przejazd z gotyckim sklepieniem, renesansowy dziedziniec z arkadami, barokowa wieża ratuszowa. Obecnie mieści się w nim Muzeum Bratysławy i Dzieje Miasta – tutaj Múzeum mesta Bratislavy i Múzeum dejín mesta.
Múzeum mesta Bratislavy
Czynne:
Wtorek – piątek: 10:00-17:00
Sobota- niedziela: 11:00-18:00
Múzeum dejín mesta – Stará Radnica
Czynne:
Wtorek – piątek: 10:00-17:00
Sobota- niedziela: 11:00-18:00
Pałac Apponyiego
Rokokowy pałac, mieści się w nim Muzeum Winiarstwa i Muzeum Historycznych Wnętrz.
Rynek Franciszkański – Františkánske námestie
Ten spokojny plac stanowi przeciwwagę hałaśliwego Rynku Głównego.
Pałac Mirbacha – Mirchaboc palac
Najpiękniejsza rokokowa budowla Bratysławy z finezyjną fasadą. Mieści się w niej Galeria Miasta Bratysławy.
Galéria Mesta Bratislavy
Adres: Mirbachov Palác, Františkánske námestie 11
Czynne:
Wtorek-niedziela: 10:00-18:00
Plac Prymasowski – Primaciálne námestie
Jeden z najpiękniejszych bratysławskich rynków.
Pałac Prymasowski- Primaciálny palác
„Król” wśród bratysławskich pałaców, potężny, klasycystyczny Pałac Prymasowski. Słynie z pełnych przepychu, pięknych wnętrz z Salą Lustrzaną na czele.
Primaciálny palác
Adres: Primaciálne námestie 2
Czynne:
Wtorek-niedziela: 10:00-17:00
Bilet: 3 Euro
Plac Hviezdosława (Hviezdoslavovo námestie) i okolice
Otoczonymi licznymi kawiarenkami plac latem zamienia się w kwietny salon.
Teatr Narodowy – Slovenské národné divadlo
Okazały neorenesansowy gmach z bogato rzeźbioną fasadą.
Reduta
Wielki gmach o urozmaiconej, pełnej falistych linii i zaokrągleń sylwetce. Kiedyś dom kultury, obecnie siedziba Słowackiej Filharmonii.
Wzgórze Slavin
Zielone wzgórze zwieńczone monumentalnym pomnikiem.
Pomnik Slavin
Pomnik postawiono ku pamięci kilku tysięcy radzieckich żołnierzy, którzy stracili życie w bitwie o Bratysławę w 1945 roku. Ich groby znajdują się na pobliskim cmentarzu wojskowym.
Więcej na temat Bratysławy znajdziesz w artykule „Bratysława. Little big city z kosmicznej perspektywy”.