She was there

Wilno kulinarnie – gdzie i co zjeść w stolicy Litwy?

Wilno / Smaki | 16 września 2021
wilno kulinarnie

Kuchnia litewska to kuchnia ziemniaczana. Wszystko się bowiem od ziemniaka zaczyna i na ziemniaku zdaje kończyć. Cepeliny, bliny, babka ziemniaczana znana jako kugelis, ziemniaki serwowane do tradycyjnych, ale i białych chłodników, a nawet puree ziemniaczane podawane chętnie z lokalnymi kiełbasami i młodą kapustą. Kuchnia bazuje na prostych i konkretnych składnikach, do lekkich nie należy. Uzupełniona szerokim wyborem dobrych piw figurze się nie przysłuży, ale z pewnością utrzyma w dobrym humorze.

Tradycyjnie i nie tylko

Etno Dvaras

Adres: Pilies gatve 16

Jeśli tradycyjnie to zdecydowanie w Etno Dvaras. Niech nie zrazi Was fakt, że jest to sieć restauracji i spotkacie je także w innych, większych miasta Litwy. Karmą dobrze i na poziomie. Świetny chłodnik, śledzie, cepeliny, zupa grzybowa i sery. Pysznie i sprawnie, w swojskim i zmyślnie zainicjowanym anturażu.

Etno dvaras
Etno dvaras

Grey

Adres: Pilies gatve 2

Kuchnia nadal litewska, ale już z nowoczesnym sznytem oraz europejskimi wariantami. Dania litewskie z azjatyckim smaczkiem? A jakże! Przepięknie podane cieszą oko i podbijają kubki smakowe.

grey

Queensberry

Adres: Didžioji  gatve 18

To także kuchnia litewska w nowoczesnej odsłownie. Tradycyjne dania, a jednak w wersji, której bliżej do współczesności. Restauracja oferuje także wybór litewskich win i nalewek.

wilno restauracje
wilno restauracje

W rytmie slow food

Halės Turgus – Hala targowa

Adres: Pylimo gatve 58

Hales Turgus to nie tylko lokalne produkty wysokiej jakości. To także knajpki i piekarnie, które karmią współmiernie dobrze do sprzedawanych produktów.

Na terenie hali znajdziemy następujące knajpki:

Beigelistai

Przepyszne, świeże bajgle w różnych wariantach.

City Chef

Kiełbasiane wariacje w pełnym wymiarze, czyli tradycyjna kiełbasa w roli współczesnego fast food. Ciekawe kombinacje i smaki.

Jega

Szeroki wybór kaw, zdrowych koktajli i smoothie. Pysznie i zdrowo!

Prezo Kepyklėlė

Znana w Wilnie sieć piekarni. Świeże i przesmaczne wypieki.

Halės Turgus Vilnius
Halės Turgus Vilnius

Nie tylko kuchnia litewska

Georgian House Vilnius

Adres: Mėsinių gatve 4-3

Kiedy przesyci Was już kuchnia litewska (a przyjdzie taki moment), polecam świetne dania kuchni gruzińskiej. Georgian House Vilnius to kuchnia gruzińska serwowana na bardzo wysokim poziomie, przepysznie i przede wszystkim prawdziwie. Zarówno kucharze, jak i obsługa wiedzą, co robią. O jakości dań i renomie restauracji świadczą tłumy lokalsów i stałych bywalców oraz brak wolnych stolików.

Georgian House Vilnius
Georgian House Vilnius

Co pije się w Wilnie – wileńskie puby

Litwa piwem, nie winem stoi. Wilno to szeroki i zacny wybór krafta.

Piwa rzemieślnicze pod postacią lekkich lagerów, smacznych pszeniczniaków, hipsterskich mieszanek z miodem, piw ciemnych serwowanych w kielichowych pokalach – co tylko dusza zapragnie.

Mikstura szybko gasi pragnienie i podnosi morale na dalsze zwiedzanie stolicy.

Jak przystało na te rejony są także trunki mocniejsze. Tu rządzi narodowa marka Stumbras oraz liczne ziołowo-smakowe napitki.

Jest chrzanówka, miodówka oraz …wódka o smaku wędzonego boczku.

Wilno puby
Litewskie trunki

Snekutis

Adres: Šv.Mikalojaus gatve 15

Kultowy bar z oryginalnym wystrojem. Szeroki wachlarz kraftów, lokalnych dań i luźna atmosfera szybko zadomawiają  i kuszą na więcej aniżeli jedno piwo.

Spunka

Adres: Savičiaus gatve 9 

Klimatyczna uliczka Savičiaus kumuluje w sobie mnogość możliwość. Urocze knajpki, restauracje i puby biorą przestrzeń w swoje posiadanie, ogródki mieszają się między sobą, sprawiając wrażenie, iż ulica to jeden wielki lokal. Tu znajduje się między innymi Spunka – jeden z kultowych wileńskich barów. Ciekawe wnętrze, obowiązkowy kraft lany z długiej tuby i rewelacyjna atmosfera.

Savas Ratas

Adres: Šv. Stepono gatvė 8-1

Jeżeli poszukujecie miejsc autentycznych, wolnych od komercji i turystycznych wpływów Savas Ratas to wybór idealny. Tu dzieje się Wilno nocą, toczą gremialne sąsiedzkie rozmowy. Stali bywalcy daleko nie mają. Wystarczy zejść na parter starej kamienicy, pokonać kilka schodków w dół i jest się we właściwym miejscu i czasie. Wszyscy się tu znają, zgodnym łukiem wypełniają bar.

Niewielki lokal wyróżnia nietypowy wystrój – ze ścian, półek i obrazów spoglądają groźne oczy, wystają wszędobylskie szpiczaste nosy, panoszą się miotły. Przestrzeń opanowały czarownice, twór lokalnego artysty. I choć złego uroku nie rzucą, szybko wprowadzą w swojski nastrój i dodadzą animuszu. Litewskie rytmy i luźna atmosfera sprzyjają towarzyskim relacjom.

Sercem knajpy są jednak ludzie. To przesympatyczna i niezwykle otwarta właścicielka tworzy ciepło i klimat miejsca. Tu każdy ma poczuć się jak u siebie, przyjść obcy i wyjść znajomy. Tak też towarzysko przygarnięci, szybko odnajdujemy się w Savas. Nocne godziny upływają na litewsko-polskich dyskusjach, językiem prowadzącym jest …język polski. Towarzyszy mi jednak niedoparte wrażenie, iż dogadalibyśmy się w jakimkolwiek języku, bo prawdziwa gościnność i otwartość na ludzi to znacznie więcej aniżeli potrzeba mówienia.

Savas Ratas – szczerze polecam. Na nie tylko nocne, ale także te dzienne dyskusje!

Sprawdź inne wpisy: