She was there

Kowno kulinarnie, czyli gdzie zjeść w Kownie

Kowno / Smaki | 12 września 2021
Kowno restauracje

To oczywiście tradycyjna litewska kuchnia, kraftowe piwa i digestif w formie wysokoprocentowych ziołowych mikstur. Kiedy jednak przejedzą się nam już cepeliny i inne ziemniaczano-mączne wariacje warto wyjść poza schemat i uraczyć podniebienie odmiennymi smakami. Kowno karmi dobrze i oryginalnie. Idąc w ślad za artystycznymi zapędami street artu zaspokoi nie tylko ten kulinarny, ale także estetyczny smak. Gdzie warto zjeść w Kownie? Oto wypróbowane top miejsca na kulinarnej mapie tego miasta.

Antis rūsy

Adres: Rotušės a. 1, Kaunas

Restauracji w Kownie nie brakuje, ale znalezienie naprawdę dobrej kuchni z efektem „wow” na widelcu wcale łatwe nie jest.

A tu niespodzianka, spontaniczny wybór rozłożył nas na kulinarne łopatki.

Restauracja ulokowana przy płycie Placu Ratuszowego, więc z założenia nie liczyliśmy na zbyt wiele prócz turystycznych popisów.

Błąd i to wielki. Z marszu porywa nas niezwykle ciepła i otwarta obsługa w postaci – jak się okazało – samego właściciela restauracji. Przy kurtuazyjnych rozmowach padają rzeczowe rekomendacje, zamówienie ustala się w zasadzie poza kartą.

Przed restauracją stoi żeliwna kopuła. To specjalny grill, w którym właściciel tworzy kulinarne cuda.

Przed nami pojawia się grillowana pierś z kaczki oraz stek. W obu przypadkach mięso gładko rozpływa się w ustach, aromaty podbijają kubki smakowe. Ziemniaczano-warzywne dodatki uzupełniają smakową kompozycję, danie wizualnie napędza już proces degustacji. Pysznie i z klasą!

„Antis rūsy”, czyli „Kaczka w piwnicy” to nie przypadkowa knajpa w centrum starego miasta. To fachowa kuchnia potraktowana na poważnie, za to z odpowiednią dozą humoru w stronę klienta.

Zdecydowane TAK na kulinarnej mapie Kowna!

Antis rūsy
Antis rūsy

Antis rūsy – kulinarny top na mapie Kowna

Buon Giorno Trattoria

Adres:  S. Daukanto g. 14, Kaunas 

Trochę Włoch w środku Litwy? Dlaczego nie!

Buon Giorno Trattoria to klimatyczna restauracja położona przy jednej z odnóg słynnej Alei Wolności (A. Laisves). Ogródek oraz wnętrza trattorii tworzą włoskie preludium do serwowanych potraw. A tu dopiero rozpoczyna się prawdziwa Italia!

Buraczane carpaccio podane z kozim serem oraz mule w białym winie idealnie zamykają się w aromatycznych kompozycjach, jest błogo, lekko i przepysznie. Karta menu nosi w sobie obietnicę południowych wakacji, półki w restauracji uginają się od włoskich win.

Na tle, bądź co bądź, ciężkiej i tłustej litewskiej kuchni Buon Giorno to orzeźwiający powiew dolce vita na restauracyjnej scenie Kowna.

Buon Giorno Trattoria

„Bernelių užeiga” senamiestyje

Adres: M. Valančiaus g. 9, Kaunas

Jeżeli chcecie spróbować typowej litewskiej kuchni w centrum starego miasta to Bernelių užeiga jest świetnym wyborem.

W karcie znajdujemy pełen wybór topowych pozycji lokalnej kuchni, od przystawek w  formie zapiekanego chleba, lokalnych serów, wyboru śledzi po cepeliny, pierogi i placki ziemniaczane.

Z obszernego menu wybieramy tradycyjną zupę grzybową serwowaną w ciemnym chlebie, potrawkę z królika i placki ziemniaczane. Wszystko smaczne i świeże, przyrządzone z tradycyjnym sznytem.

Do tego kwas chlebowy własnego wyrobu oraz litewskie ciemne piwo podawane w charakterystycznym pucharze. W tle swojski wystrój w karczmianym stylu oraz niezwykle skrupulatna i miła obsługa – pyszne 5 w mojej ocenie!

Bernelių užeiga

Sprawdź inne wpisy: