She was there

Gdzie zjeść w Berlinie? Kulinarny przewodnik na weekend

Niemcy / Berlin | 24 maja 2023
Berlin jedzenie

Berlin gastronomicznie odzwierciedla swoją multikulturowość. Zjeść można więc wszystkie kuchnie świata i to w oryginalnym, niezwykle dobrym jakościowo wydaniu. Dobrych spotów do międzynarodowych podbojów podniebienia w Berlinie nie brakuje, a wręcz trudno odnaleźć się w gąszczu wszędobylskich knajpek i restauracji, kuszących zapachami i oryginalnym wystrojem. Jak zjeść dobrze i różnorodnie przybywając do stolicy Niemiec na weekend? Poniżej kilka wypróbowanych restauracji i punktów street food.

Kuchnia meksykańska

Miejsce obligatoryjne dla wielbicieli meksykańskiej kuchni. Niezwykle luźna, przyjazna atmosfera, alternatywny wystrój i uśmiechnięta obsługa przenosi do Meksyku nie tylko smakowo, ale i mentalnie. Siadając przy stoliku czujemy się już komfortowo i niejako wakacyjnie. Dania, zamówione w trakcie wesołej konwersacji z kelnerem, szybko pojawiają się na stoliku. Na talerzach brylują tacos z szarpaną wołowiną z aromatycznymi warzywami i sałatką z pomidorów – Barbacoa Beef i pikantne, pomidorowe Carne Asada, posypane świeżą kolendrą. Feeria smaków i aromatów! Zdecydowane tak na gastronomicznej mapie Berlina!

Santa Maria
Adres: Oranienstrasse 170

Kuchnia wietnamska

MONSIEUR VOUNG to doskonały przykład na to, że dobra kuchnia to prostota i jakość. Kiedy tytułowy pan Vuong przyjechał w 1999 roku do Berlina, brakowało mu prawdziwych smaków kuchni wietnamskiej. Stawiając na zdrowe, dobre składniki stworzył miejsce, które do dzisiaj przyciąga tłumy klientów. Serwowane dania przypominają, jak powinna smakować marchewka, por czy kurczak. Kiedy warzywa przyjemnie chrupią w buzi, a miękkie mięso rozpływa się aromatycznie przy każdym kęsie, obserwujemy zwinnie poruszającą się obsługę. Dania pojawiają się błyskawicznie, a pracujący za ladą otwartej kuchni kucharze nie próżnują. Lokal w swej prostocie odpowiada także wystrojowi i słusznie: tu najważniejsze są smaki, nic ponad to.

MONSIEUR VOUNG
Adres: Alte Schönhauser Str. 46

MONSIEUR VOUNG

Kuchnia berlińska, czyli najlepszy kebab w Berlinie

Kuchnia berlińska trochę na poważnie, trochę z przymrużeniem oka, bo być w Berlinie i nie zjeść kebaba, to trochę jak nie wypić Glühwein na Weihnachtsmarkt  Najsłynniejszy kebab w Berlinie to MUSTAFA’S GEMÜSE KEBAP. Aby go spróbować, trzeba odczekać swoje w kolejce (czasami nawet wielogodzinnej…). Pytanie zasadnicze – czy warto? Kebab istotnie bardzo dobry, ale czas oczekiwania zdecydowanie odbiera mu kilka topowych gwiazdek w streetfoodowym wyścigu. Więcej na temat wrażeń z mojej wizyty u Mustafa’s Gemüse Kebap, znajdziecie tutaj.

Mustafa’s Gemüse Kebap
Adres: Mehringdamm 32

Kuchnia amerykańska

Skoro kuchnia amerykańska, to nie może zabraknąć w niej typowego burgera. Polecana i znana sieć w Berlinie nosi nazwę Burgermeister i serwuje klasyczne i smaczne wydania burgera. Dobre jakościowo składniki i przede wszystkim przyjemnie chrupiące warzywa sprawiają, że burgerownia nie narzeka na brak klientów.

Najsłynniejszy punkt znajduje się przy Schlesisches Tor i jest budką przerobioną z toalety publicznej.

Burgermeister
Adres: Schlesisches Tor -Oberbaumstraße 8

Sycylijskie słodkości

Na deser polecam krótką wycieczkę na Sycylię do DUO – Sicilian Ice Cream. Kolejny spot, który stawia na jakość. Kawiarnia serwuje przepyszne lody (w szczególności smak pistacjowy) i cannoli.

DUO – Sicilian Ice Cream
Adres: Skalitzer Str. 82

Więcej na temat Berlina przeczytasz w artykułach: Najlepszy kebab w Berlinie – Mustafa’s Gemüse Kebap, Berlin – nietypowe atrakcje.

Sprawdź inne wpisy: