She was there

Berlin – nietypowe atrakcje

Niemcy / Berlin | 23 maja 2023
Berlin

Berlin zwiedzać można bez końca i na wiele sposobów. Można podążać utartą ścieżką topowych atrakcji, raczyć kubki smakowe międzynarodową kuchnią, oglądać miasto z perspektywy lądu lub wody, z podziemia lub z powietrza, spontanicznie czy według planu. W każdym wydaniu Berlin ma do zaoferowania bardzo dużo. Warto jednak szukać miejsc nieoczywistych, innych i oryginalnych, a w tym stolica Niemiec jest wybitna. Kulturowy tygiel, przyciągający artystów, ludzi nietuzinkowych, szukających wolności i alternatywnych środków wyrazu sprzyja powstawaniu ciekawych konceptów, kierujących się niejednokrotnie zasadą „sky is the limit”. Jakie nietypowe atrakcje można zobaczyć w Berlinie? Oto kilka ciekawych miejsc.

Dead Chicken Alley – street art Berlina

Jedną z perełek w centrum Berlina (dzielnica Mitte) jest Dead Chicken Alley, czyli galeria street artu pod gołym niebem. Ukryta w kamienicy, przy jednej z ruchliwych ulic, niewidoczna z zewnątrz, skrywa feerię kolorów i artystycznych idei. Wchodząc na dziedziniec otwiera się przed nami inna rzeczywistość. Oryginalne graffiti, często nawiązujące do popkultury, kolorowe światełka i porośnięte bluszczem budynki stanowią interesujące tło dla prosperujących tam knajpek. Te przyciągają równie alternatywną klientelę.

Miejsce dzieli się na dziedziniec oraz kamienicę, której street artowa klatka schodowa prowadzi do galerii i sklepu, w którym można kupić twory berlińskich artystów.

Świetny spot na odpoczynek podczas zwiedzania centrum Berlina.

Dead Chicken Alley
Adres: Rosenthaler Str. 39
Czynne: 12-20

Raw Gelände – alternatywny spot dla każdego

Raw Gelände to miejsce bardzo alternatywne, w którym każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Kiedyś naprawiono tam pociągi, obecnie znajdują się tam kawiarnie, bary, kluby nocne, skate park, ścianka wspinaczkowa, a wszystko to otoczone murami, pokrytymi kolorowym street artem.

W każdą niedzielę, w godzinach 8:00-17:00 odbywa się tam niezwykle ciekawy pchli targ.

RAW GELÄNDE
Adres: Revaler Str. 99
Dojazd: U1 Warschauer Strase

Czynne: całą dobę

RAW GELÄNDE

Holzmarkt – drewniana wioska nad rzeką

Kolejny nieoczywisty spot Berlina.

Kreatywne zaplecze w postaci drewnianej wioski nad Szprewą. Kawiarnie, restauracja oraz klub ukryte w artystycznym nieładzie z widokiem na miasto. Luźna atmosfera i hipsterska aura dają odetchnąć od miasta, ale i łamią po raz kolejny stereotyp uporządkowanej stolicy Niemiec.

Holzmarkt
Adres: Holzmarktstrasse 25

Targ turecki przy Maybachufer – gastronomiczna wycieczka do Turcji

W Berlinie wszystko jest możliwe, także gastronomiczna teleportacja do Turcji w celu degustacji tamtejszej kuchni. Wystarczy wybrać się na Maybachufer w dzielnicy Neukölln, aby spróbować tureckich specjałów, ale także zakupić dywan lub materiały sprzedawane z ogromnych beli.

Targ odbywa się we wtorki i piątki.

Türkischer Markt in Berlin Neukölln
Adres: Maybachufer
Czynne: w każdy wtorek i piątek w godzinach 11:00-18:30

Türkischer Markt in Berlin Neukölln

Klunkerkranich – tajemny roof top

Piwo na dachu parkingu z widokiem na wieżę telewizyjną w Berlinie? A jakże!

Miejsce coraz bardziej popularne, długo jednak pozostające w strefie dla wtajemniczonych, głównie lokalnych bywalców. Tajemniczy ogród rozciąga się na dachu galerii handlowej NEUKÖLLN ARCADEN, a wejście do niego prowadzi przez parking (i nie jest wcale takie oczywiste).

Wśród niezliczonej ilości skrzynek z zielenią, szalonych tworów, budek i zaułków można rozsiąść się (lub położyć i spać..), zamówić trunek i przytupując nóżką do granych na żywo setów dj-a, podziwiać panoramę Berlina.

Klunkerkranich
Lokalizacja: NEUKÖLLN ARCADEN
Adres: Karl-Marx-Straße 66

Wejście: dojazd windą na 5 piętro, następnie w głąb parkingu (po prawej stronie)

Wstęp jest płatny: 4 Euro

Klunkerkranich

Więcej na temat Berlina znajdziesz w innych wpisach: Najlepszy kebab w Berlinie – Mustafa’s Gemüse Kebap.

Sprawdź inne wpisy: