She was there

Biskupin i Wenecja, czyli zwiedzanie w czasowym niebycie

Polska | 31 października 2023
Biskupin

Mnóstwo historii – tej rodem z „Gry o tron” i tej nie tak odległej, dziejącej się w wagonach i kolorowych lokomotywach. Obie atrakcje przenoszą w czasie i przestrzeni, przyciągają niecodziennymi eksponatami i outdoorowym charakterem. W dalekiej-niedalekiej odległości – Biskupin i Wenecja. Połączenie przecież niemożliwe, a jednak!

Biskupin – niezwykły rezerwat archeologiczny

Między Bydgoszczą a Gnieznem znajduje się niezwykłe miejsce, które osadzone w teraźniejszości przenosi nas do … przeszłości. W pięknych okolicznościach natury, nad jeziorem Biskupińskim znajduje się słynny rezerwat archeologiczny w Biskupinie.

To jeden z największych rezerwatów tego typu w Europie, obejmuje bowiem obszar około 38 ha.

Prezentuje dawne osadnictwo, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Najbardziej spektakularne stanowisko znajduje się na półwyspie jeziora – z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza –niezwykle istotne dla „archeologii mokrej”, zajmującej się obszarami bagiennymi i torfowymi.

To właśnie jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku.

Biskupin

Rezerwat to rekonstrukcja wioski piastowskiej, wspomnianej osady na półwyspie, grobów skrzynkowych czy osady pierwszych rolników.

Zwiedzając wiernie odtworzone chaty, przed którymi rzemiosło prezentują osoby wcielające się w role dawnych osadników, ma się nieodparte wrażenie autentyczności. Wioski funkcjonują w czasowym niebycie, na włączonej pauzie, w niewirtualnym offline.

Warto skorzystać z tego detoksu, serwowanego w formie, niegdyś oczywistej, dzisiaj w postaci wartości dodanej.

Biskupin
Biskupin

Wenecja w Polsce, czyli trochę Włoch po polsku

A może tak do Wenecji? Spontaniczny wypad bez kupowania biletów i pakowania walizek? Można? Można!

Polska to nie Włochy, ale swoją Wenecję też ma! Zamiast urokliwych kanałów – malownicze jeziora, a zamiast gondoli …ciuchcię .

Wenecja – ta polska – znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, między Gnieznem a Bydgoszczą. Otaczają ją trzy przepiękne jeziora: Weneckie, Biskupińskie i Skrzynka. Miejscowość zamieszkała przez niespełna 300 mieszkańców, przyciąga nie tylko włoską nazwą, ale przede wszystkim położeniem na Szlaku Piastowskim i licznymi atrakcjami.

Największą z nich jest Muzeum Kolejki Wąskotorowej. To jedno z największych muzeów w Europie, mieści w sobie aż kilkadziesiąt eksponatów. Zaaranżowane jest jako węzeł kolejowy ze stojącymi na torach lokomotywami, wagonami i sprzętem kolejowym.

Wśród wiekowych maszyn znajduje się także budka dróżnika, poczekalnia, zwrotnica czy żuraw wodny. Do większości wagonów i lokomotyw można wejść i przenieść się w odległe czasy kolejowych podróży.

Do muzeum dojechać można samochodem, ale atrakcją dopełniająca klimat jest skorzystanie z kolejki wąskotorowej, kursującej na trasie Biskupin-Żnin.

Wenecja

Sprawdź inne wpisy: