Zadar Chorwacja – co warto zobaczyć. Plan zwiedzania miasta
Zadar w Chorwacji to przepiękne Stare Miasto otulone murami miejskimi. Starówka położona na wyspie zdaje się unosić lekko na wodach Adriatyku, wyglądając wieczorem jak rozświetlony wycieczkowiec. Po spektakularnym zachodzie słońca miasto-wyspa iskrzy się potokiem oświetlonych ulic, rzymskich budowli i mostów. Pyszni się w „słonecznych pozdrowieniach” i relaksuje przy kojących dźwiękach morskich organów. W dzień zapewnia urlopowy błogostan na okolicznych plażach, po południu dawkę kultury, wieczorem rozsmakowuje w chorwackiej kuchni. Co zobaczyć w Zadarze? Poniżej plan zwiedzania miasta, atrakcje, muzea, zabytki. Stare miasto zwiedzić można w ciągu jednego dnia. A więc – zaczynamy!
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu … – Stare Miasto w Zadarze
Historia lubi pisać ciekawe scenariusze, co nie ominęło także Zadaru. Miasto przechodziło z rąk do rąk – podbite początkowo przez Rzymian, przejęte przez Wenecjan, rządzone przez Austriaków, aby następnie do roku 1943 należeć do Włoch. Stare Miasto to warstwy historii pokryte lśniącym, białym brukiem, po którym stąpali Rzymianie. To oni wytyczyli proste ulice nadając architekturze charakter „małego Rzymu”. Wysokie mury znajdujące się od strony portu zbudowane zostały z kolei przez Wenecjan w XVI wieku, którzy bramę wjazdową ozdobili Weneckim Lwem. Bombardowania alianckie zniszczyły wiele z historycznego centrum, które odbudowane zostało po wojnie jugosłowiańskiej z 1991 roku. To wszystko spowodowało, że starówka stanowi momentami kuriozalne połączenie rzymsko-weneckich wspaniałości z brzydkimi reliktami czasów socjalizmu.
Więcej informacji na temat Zadaru znajdziesz tutaj.
Plan zwiedzania Starego Miasta w Zadarze
Muzeum Iluzji – Muzej Iluzija
Adres: Poljana Zemaljskog Odbora 2
Rozpoczynając zwiedzanie Starego Miasta od strony mostu, a tym samym przekraczając mury miasta Brama Morską (chorw. Morska Vrata) można zboczyć na chwilę z głównej trasy i znaleźć się w świecie iluzji. Aby dostać się do Muzeum Iluzji należy po minięciu bramy, wejść do góry schodami znajdującymi się po lewej stronie, następnie kierować się w prawo. Po przejściu kilkuset metrów, po lewej stronie znajdziemy wejście do muzeum.
Miejsce wyróżnia się zdecydowanie swoją koncepcją na tle innych atrakcji, trudno jednak nazwać je mianem „muzeum”. W kilku niewielkich pomieszczeniach zebrano interaktywne atrakcje, łamigłówki, pokój luster czy też wirujący tunel, które są bardzo ciekawe, niemniej jednak nie są raczej adekwatne do ceny wstępu (70 kun) tudzież poświęconego nakładu na przygotowanie tego typu atrakcji. Miejsce może stanowić na pewno miły przerywnik dla rodzin z dziećmi, czy jednak warto je odwiedzić? Z mojej perspektywy nie, decyzja należy jednak do Was!
Plac Ludowy – Narodni Trg
Wracając na główny szlak trafiamy na najbardziej popularny plac na całej starówce – Narodni Trg. Przy nim zlokalizowane są trzy charakterystyczne budynki. Pierwszy z nich to budynek straży miejskiej z wieżą zegarową z 1562 roku, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne, naprzeciwko znajduje się Gradska Loža z roku 1565, w której odbywają się obecnie rozmaite wydarzenia kulturalne.
Trzeci, największy i najnowszy budynek z 1934 roku, pełni rolę ratusza. Na jego ścianach widoczne są liczne zdobienia. Wieczorami w sezonie na placu odbywają się koncerty, warto więc na bieżąco sprawdzać kulturalny program Zadaru.
Ulica Siroka
Jest to główna aleja spacerowa i handlowa starego miasta. Znajdują się tu sklepy, kawiarnie i restauracje, a wszystko otoczone kamienicami w większości zbudowanymi w czasach socjalizmu.
Kościół św. Donata – Crkva sv. Donata
Ten charakterystyczny, okrągły budynek jest niewątpliwie symbolem Starego Miasta. Przepięknie oświetlony zachwyca wieczorem nie tylko widokiem, ale i świetną akustyką, dzięki której odbywają się w nim koncerty muzyki poważnej. Kościół można zwiedzać, nie ma w nim jednak wiele do oglądania. Mnie niewielkie wnętrze ujęło swoją prostotą i skromnością.
Katedra św. Anastazji – Katedrala sv. Stošija
Katedra jest ponoć największą i jedną z piękniejszych świątyń w Dalmacji. Powstawała na przełomie XII/XIII wieku, kryje w sobie relikwie św. Donata. Obok kościoła znajduje się renesansowa dzwonnica, którą warto odwiedzić ze względu na piękne widoki.
Rzymskie Forum
Na placu Zeleni trg, przed kościołem św. Donata, znajdują się ruiny Rzymskiego Forum. Znajdziemy tam pozostałości po fundamentach kilku budynków i kolumnę koryncką, które podświetlone wieczorem tworzą aurę tajemniczości i przypominają o „małym Rzymie” w Zadarze.
Muzeum Archeologiczne – Arheološki Muzej
Muzeum zlokalizowane jest w samym centrum zadarskiej starówki, naprzeciwko kościoła św. Donata. Znajdziemy tutaj eksponaty pochodzące z czasów paleolitu, neolitu, miedzi, brązu i żelaza, w tym biżuterię, broń, wyroby garncarskie, rzeźby i inne przedmioty. Muzeum jest mocno klimatyzowane, dzięki czemu jest świetnym odpoczynkiem od skwaru panującego w mieście.
Punt widokowy – Zalazak Sunca
Z placu Zeleni trg kierujemy się na deptak biegnący wzdłuż nabrzeża. Zatrzymujemy się na betonowej platformie, która jest równocześnie punktem widokowym oraz swoistą „patelnią”, na której spragnieni słońca urlopowicze korzystają z uroków lata.
Organy Morskie – Morske Orgulje
Organy Morskie to poniekąd jedyna tego typu atrakcja na świecie. Ich twórca, Nikola Bašić, architekt urodzony na pobliskiej wyspie Murter, został dzięki temu projektowi wyróżniony Europejską Nagrodą dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.
Organy, uruchomione w 2005 roku, zajmują 70 metrów nabrzeża i są podzielone na siedem części. Cały system składa się rur schowanych pod kamiennymi schodami. W momencie, gdy woda uderza i wlewa się do ich wnętrza, słyszymy „muzykę morza”. Im bardziej morze jest wzburzone, tym głośniej organy dają o sobie znać. Muzyka działa terapeutycznie. Warto usiąść na kamiennych schodach i patrząc na Adriatyk wsłuchać się w kojące dźwięki.
Powitanie Słońca – Pozdrav Suncu
To kolejny ciekawy projekt autorstwa Nikoli Bašić. Jest to znajdująca się w północnej części nadmorskiej promenady (zaraz za Organami Morskimi) bateria słoneczna, zbudowana z 300 szklanych płyt. Okrąg o średnicy 22 – metrów w ciągu dnia ładuje swoje akumulatory energią słoneczną, którą emituje następnie w nocy w postaci światła. Wieczorami odbywają się swojego rodzaju spektakle świetlne – różnokolorowe światła układają się w rozmaite wzory. Obecnie widowisko oglądać można jedynie zza barierek, wcześniej można było chodzić po panelach.
Brama Lądowa – Kopnena Vrata
Po obejrzeniu innowacyjnych dzieł Nikoli Basica przemierzamy całą promenadę z powrotem kierując się na południe. Dochodzimy do przystani jachtowej – tzw. Fosy, a następnie wchodzimy na starówkę od drugiej strony, przechodząc tym razem przez Bramę Lądową. Jest to zdecydowanie najładniejsza brama wejściowa do miasta, zbudowana w 1543 roku przez Wenecjan i ozdobiona piękną płaskorzeźbą weneckiego lwa.
Plac Pięciu Studni – Trg Pet Bunara
Po przekroczeniu bramy skręcamy w pierwszą, znajdującą się po prawej stronie alejkę i po pokonaniu kilku schodów znajdujemy się na Placu Pięciu Studni. Urokliwy placyk nazwę zawdzięcza cysternie, z której za pomocą pięciu studni miasto zaopatrywało się w wodę. Stoją one do dziś, będąc fajnym obiektem do fotografowania.
Plac Piotra Zoranića – Trg Petra Zoranića
Spokojny, kolorowy plac otoczony kawiarenkami i restauracjami jest świetną alternatywą dla zgiełku panującego na głównym szlaku starówki. Można tutaj w ciszy podelektować się największą atrakcją tego miejsca, czyli ruinami odnalezionymi w ziemi, które można podziwiać przez specjalne szklane podłoże.
Pałac Książęcy – Kneževa Palača
Adres: Poljana Šime Budinića 3
Wracając do głównego placu starówki – Narodni Trg – mijamy pałac książęcy – KNEŽEVA PALAČA. Budynek łączy w sobie obecnie rolę muzeum, salę wystaw oraz sale reprezentacyjne, w których odbywają się wystawy, projekcje multimedialne oraz koncerty.
Więcej praktycznych informacji na temat Zadaru znajdziesz tutaj.