She was there

Zadar Chorwacja – informacje praktyczne

Chorwacja | 7 lutego 2021
Zadar Widok Nocą

Zadar to swoisty patchwork najlepszych rzeczy, jakie Chorwacja ma w sobie. Jest architektoniczny sznyt Starego Miasta z portowym klimatem, lazur skalistych wybrzeży okolicznych plaż, gastronomiczny błogostan ukryty w rodzinnych knajpkach i bałkańska gościnność. Miasto nie spodoba się każdemu i nie każdy znajdzie tam chorwacką „esencję”, ale nie taki przecież jest zamysł podróżowania. My znaleźliśmy – i w miejscu, i w ludziach. Poniżej kilka wskazówek, które może i Wam pomogą odnaleźć potencjał Zadaru!

Jak dostać się do Zadaru?

Samolot

Do Zadaru najłatwiej dostać się samolotem. W naszym przypadku był to Ryanair (a dokładnie Ryanair Sun) z Poznania. Lot trwa ok 1,5 h.

Lotnisko w Zadarze

Jest bardzo małe – należy wziąć to pod uwagę planując logistykę powrotu (1 kawiarnia na lotnisku oraz 1 sklepik w strefie odlotów). Na lotnisku – po wyjściu z hali przylotów – jest kantor oraz bardzo duża ilość bankomatów.

Dojazd z lotniska do Zadaru

Centrum Zadaru położone jest ok. 10 km od lotniska. Do centrum dostać się można komunikacją miejską (autobus ok. 25 kun), taksówką lub Uberem. Postój taksówek znajduje się naprzeciwko wyjścia z hali przylotów.

I tutaj – UWAGA! Zdecydowanie odradzam branie taksówki na lotnisku. O tamtejszych taksówkarzach żerujących na dopiero co przybyłych turystów powstają już nawet artykuły w chorwackiej prasie. I niestety jest to prawda… Kurs  do miasta miał kosztować 700 kun (ok. 350 zł!), a wysoka cena wynikać miała z bardzo drogich licencji, które to muszą opłacać taksówkarze „rezydujący” na lotnisku, co oczywiście mija się z prawdą.

Jeżeli nie macie wcześniej zorganizowanego transferu, warto skorzystać z Ubera. Koszt to 120-150 kun.

Zadar Widok Z Wiezy 1
Zadar Widok

Nocleg

City harbour deluxe suite
Adres: Ulica Ivana Meštrovića 9 2 kat

Rezerwacja: booking.com

Apartament znajduje się przy marinie. Dotarcie do Starego Miasta – idąc przez most – zajmuje ok. 10 minut, korzystając natomiast z łódki (barkajoli) dotrzemy na starówkę znacznie szybciej. Apartament City harbour deluxe suite to przepiękne, nowe (oddane do użytku w lipcu 2019 roku), bardzo dobrze wyposażone mieszkanie (salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka) z widokiem na port. Obok budynku znajduje się market/sklep spożywczy – Tommy. Właściciel – Ivo –  to kwintesencja chorwackiej gościnności. Niezwykle taktowny, uprzejmy i troskliwy gospodarz, który służył radą i pomocą na każdym kroku. Ivo dbał także o nasze żołądki (zaopatrując nas w przepyszne winogrona) oraz o wakacyjne morale (obdarowując nas regularnie dobrym, chorwackim winem). Naprzeciwko budynku, w którym znajduje się mieszkanie (mieszkania – jest ich bowiem więcej) jest lokalna knajpka o nazwie „Venera”. Oprócz kawy oraz innych bardziej pobudzających trunków, znajdziecie tutaj niebywałą galerię ludzkich rozmaitości – barwnych, lokalnych stałych bywalców, którzy przyjmą Was iście po chorwacku i iście po chorwacku zostaną w Waszych serduchach.

Uber

Jeżeli Uber, to tylko Andre. Nie tylko wszędzie Was zawiezie i odbierze. Pokaże Wam także ciekawe miejsca, piękne plaże, poleci lokalne restauracje. Wystarczy tylko zapytać. Na końcu zostanie Waszym przyjacielem, jakbyście znali się już od wielu, wielu lat;)

Nr telefonu: 00 385 98 9198 774 (Andre).

Plaże w Zadarze

Plaża Borik

Główna plaża miejska, położona ok. 2,5 kilometra od centrum Zadaru. Znajduje się w tzw. wypoczynkowej części miasta, rozpościerając się wzdłuż ulicy pełnej barów, restauracji oraz pensjonatów. Jest to typowo chorwacka plaża, a więc kamienista, z łagodnym zejściem do morza. Jeżeli szukamy dobrej infrastruktury (przebieralnie, toalety, sklepy) jest to dobry wybór na kilka godzin plażowania.  Ze względu na dużą popularność, bliskość ulicy nie spodziewajmy się jednak ciszy czy też dużej przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla nas.

Zadar Punte Bailo
Zadar Plaża Borik

Punte Bailo

Punte Bailo to półwysep, z jednej strony porośnięty lasem, z w większości stromym i skalistym zejściem do morza, oraz z drugiej – z łagodniejszym spadem i infrastrukturą przystosowaną bardziej do rodzin z dziećmi. Znajduje się ok. 4 km od centrum Zadaru. Jest to miejsce zdecydowanie godne polecenia, najczęściej też wybierane przez samych „lokalsów”. Czysta woda, piękne widoki na znajdującą się po przeciwnej stronie wyspę Ugljan, skały, platformy oraz przyjemny cień porastających półwysep drzew to Chorwacja, którą znamy. Infrastruktura owszem jest – należy w tym miejscu wymienić jedyny, cieszący się dużą popularnością bar oraz przebieralnie. Bar serwuje napoje, alkohole oraz fast food. Na Punte Bailo jest także parking, który jednak jest mocno oblegany w weekendy. 

Chorwacja Plaza
Zadar Punte Bailo

Więcej na temat Zadaru przeczytasz w tym artykule.

Sprawdź inne wpisy: