She was there

Ziemia Kłodzka – co warto zobaczyć, czyli największe atrakcje regionu

Polska / Dolny śląsk / Ziemia Kłodzka | 10 lutego 2025
Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka to obszar duży i niezwykle ciekawy. Mnogość i różnorodność atrakcji powoduje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Każdy i na każdą pogodę i porę roku. Poza cudownymi szlakami jest bowiem wiele miejsc, które zwiedzać można także jesienną tudzież zimową porą. Zamki, pałace, twierdze, kopalnie, jaskinie i wspaniałe muzea ty tylko część wartości, jaką niesie ze sobą podróż w te strony Dolnego Śląska. Nie sposób zwiedzić wszystkiego od razu, poniżej przedstawiam kilka „topowych” punktów, które odwiedzić można bez względu na pogodę.

Twierdza Srebrna Góra – Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to jedna z największych górskich twierdz w Europie.

Wzniesiona z rozkazu króla Prus w latach 1765-1777 miała wzmocnić obronę południowej granicy Śląska przed ewentualnym atakiem ze strony Austrii.

Twierdzę zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada barwnie o życiu żołnierzy pruskich.

Podczas oprowadzania zobaczyć można m.in. podziemne kazamaty, izbę żołnierską, ruiny lazaretu oraz doświadczyć huku podczas wystrzału z broni czarnoprochowej.

Poza zwiedzaniem twierdza ma do zaoferowania jednak dużo więcej: pyszną kuchnię w piękne odrestaurowanej sali restauracyjnej (w miejscu, w którym oryginalnie znajdowała się karczma) oraz noclegi w hostelu na terenie twierdzy, co musi być niesamowitym przeżyciem.

Festiwale, imprezy, pokazy tudzież nocne zwiedzanie to tylko kilka pozycji z ogromu oryginalnych atrakcji tego miejsca.

Widać serce i kreatywność zespołu Twierdzy. Wspaniałe podejście do gości i do towarzyszących zwierzaków! Odwiedźcie koniecznie (więcej informacji na https://forty.pl/).

Ziemia Kłodzka Kopalnia Złota w Złotym Stoku

O Kopalni Złota w Złotym Stoku można by pisać dużo i dobrze. Bo oprawa wspaniała, a w podziemiach mnóstwo atrakcji – od wodospadu przez zaskakujące wizualizacje po podróż pociągiem (można przepłynąć się także łodzią).

Przewodnicy, którzy z humorem i ciekawymi anegdotami zręcznie prowadzą zwiedzających. Ciepłe nastawienie do gości (mile widziane zwierzęta), a na górze jeszcze atrakcje dodatkowe w postaci mennicy, muzeum z bogatym zapleczem literatury czy restauracją z pysznym jedzeniem.

Wspaniałe miejsce prowadzone z pasją, w którym człowiek czuje się po prostu bardzo mile widziany!

Więcej informacji na https://kopalniazlota.pl/

Twierdza Kłodzko w Kłodzku

Dlaczego warto zwiedzić Twierdzę Kłodzko?

Rozpościera się z niej przepiękny widok na miasto i okolicę z panoramą gór. Do zwiedzania można wybrać trasę górną (zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem) lub/i trasę podziemną, a najlepiej obie!

Trasa podziemna prowadzi przez chodniki kontrminerskie, które są niezwykłym podziemnym labiryntem. Z kolei trasa górna to place i punkty widokowe na samym obiekcie. To także ekspozycje w salach twierdzy, które przybliżają warunki życia i funkcjonowania stacjonujących tam żołnierzy pruskich.

Obiekt oferuje także zwiedzanie nocne, czyli swego rodzaju spektakl rozgrywający się wokół wydarzeń z 1807 roku. W przygotowaniu jest zwiedzanie Twierdzy Kłodzko Szlakiem Pancernych (w twierdzy kręcono bowiem odcinki tego serialu).

Dodatkową atrakcją jest możliwość wykupienia wystrzału z repliki XVIII-wiecznej armaty.

Więcej informacji znajdziesz tutaj https://www.twierdza.klodzko.pl/

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Dlaczego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest tak wyjątkowe? Jest na to kilka odpowiedzi.

Muzeum mieści się w ponad 400-letnim młynie papierniczym, w którym naprawdę produkowano papier. Jest to jedyny zachowany w Polsce młyn papierniczy i zarazem bezcenny w skali Europy zabytek . Budynek uzyskał status pomnika historii.

W muzeum odbywają się pokazy ręcznej produkcji papieru, oparte o technologię wywodzącą się ze średniowiecza. Poza pokazami można także aktywnie uczestniczyć w produkcji papieru. Największą atrakcją muzeum są warsztaty, podczas których uczestnicy tworzą własne arkusze

Muzeum słynie ponadto z produkcji papieru …słoniowego. Składa się on w 50% z odchodów słonia i 50% z makulatury. Materiału do produkcji dostarczają wrocławskie słonie – Toto i Birma. Papier można zakupić w sklepie z pamiątkami na dziedzińcu.

Dzięki multimedialnej wystawie „Polski pieniądz papierowy” dowiesz się, jak odróżnić oryginalny banknot i co naprawdę się na nim znajduje.

Muzeum Papiernictwa jest naprawdę niezwykle. Koniecznie je odwiedźcie będąc w okolicy.

Więcej informacji znajdziesz tu https://muzeumpapiernictwa.pl/

Międzygórze – baśniowa wioska u podnóża Śnieżnika

W dolinie u podnóża Śnieżnika leży pewna baśniowa wioska. Baśniowa, bo wyjęta niczym z tyrolskiego obrazka. Między górami wychylają się drewniane domy ze zdobionymi balkonami.

Międzygórze słynie ze zjawiskowej architektury. Zawdzięcza to Mariannie Orańskiej – królewnie niderlandzkiej, która nakazała budowę drewnianych domów gościnnych, schronisk, rozwijając tym samym turystykę w tych rejonach.

Dzięki królewnie udoskonalano trasy turystyczne, budowano gospody, udostępniono wodospad dla zwiedzających. Ponoć za jej czasów można było nawet wyruszyć z przewodnikiem na Śnieżnik.

Aby poczuć dawny klimat Międzygórza warto wybrać się na ulicę Sanatoryjną – tutaj stoją jeszcze stare wille, które są świadectwem świetności wioski.

Dzisiaj Międzygórze zdaje się być trochę zapomniane. Wspaniała architektura wymaga renowacji, wiele obiektów jest nieczynnych. Nie ma tutaj tłumów, a czas zdaje się płynąć zupełnie inaczej.

Co zwiedzić w Międzygórzu?

Warto zobaczyć ulicę Sanatoryjną z drewnianą, tyrolską zabudową. W centrum miejscowości znajduje się także wodospad Wilczki –  to piękny teren z alejkami, mostkami i punktami widokowymi.

Żółtym szlakiem z ulicy Sanatoryjnej dojdziemy do niezwykłego Ogrodu Bajek, a przed wjazdem do miejscowości zwiedzić można zaporę wodną w Międzygórzu.

Sprawdź inne wpisy: