She was there

Zakynthos – co warto zobaczyć

Grecja | 28 lutego 2021
Zakynthos Błękitne Groty (2)

Zakynthos to prosty sposób na udane wakacje – jak banalnie by to nie zabrzmiało. Wyspa gwarantuje rewelacyjne widoki, piękne plaże i klimat portowych miasteczek. Dobrze karmi i poi własnym winem. Jest mała, a więc i nieskomplikowana logistycznie.  Co jednak najważniejsze, daje poczucie zadomowienia  i ludzkiej serdeczności. Jest iście grecka – a o to nam przecież chodzi. Jeżeli szukacie „wielkich-małych greckich wakacji”, poniżej znajdziecie gotowy plan – co zobaczyć i robić, gdzie spać oraz gdzie zjeść na Zakynthos.

Plaża Xigia, czyli siarkowe SPA

Kameralna, żwirkowa plaża u podnóży masywnego klifu słynąca z siarkowych źródeł. Chłodna, mętna woda działa leczniczo na schorzenia reumatoidalne, alergie i ma zbawienny wpływ na skórę. Na szczycie klifu znajduje się bar z ciekawą logistyką realizacji zamówień z położonej na dole plaży.

Przylądek Skinari

Jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Spektakularna panorama z punktu widokowego położonego przy tawernie i charakterystycznych wiatrakach oraz schodki prowadzące wprost do błękitnej wody na tle białych skał. Bajecznie!

Zakynthos Widok
Zakynthos to spektakularne widoki

Błękitne Groty

Żłobienia w skałach powstałe na skutek erozyjnej działalności fal morskich. Niezwykła przejrzystość wody sięgająca do wapiennego dna oraz promienie słoneczne wydobywają niezwykły błękitny kolor.

Na rejs do Błękitnych Grot można wybrać się z portu w malowniczym miasteczku Agios Nikolaos.

Zakynthos Formacje Skalne
Zakynthos – formacje skalne

Zatoka Wraku  – Navagio Beach

Punkt widokowy: znajduje się na 200-metrowym klifie, z którego roztacza się znany z folderów widok na plażę i wrak. Z parkingu na platformę dotrzemy oznaczoną, kamienistą ścieżką.

Plaża: na słynną plażę dotrzeć można wyłącznie drogą wodną. Do wyboru mamy statek wycieczkowy, taksówkę wodną lub  wypożyczenie łodzi motorowej.

Uwaga:

Statki wycieczkowe wypływają z miejscowości Porto Vromi. Rejs trwa ok. 20 minut.
Plaża w rzeczywistości nie jest piaszczysta, ale żwirkowa – należy zatem pamiętać o odpowiednim obuwiu.

Zatoka Wraku Widok

Plaża Gerakas, czyli królestwo żółwi carreta carreta

Jedna z piękniejszych plaż na wyspie. Zlokalizowana jest na końcu Półwyspu Vassilikos na terenie parku narodowego oraz na obszarze ochronnym lęgowisk żółwi caretta caretta. Delikatny piasek, krystaliczna woda oraz charakterystyczne „domki” oznaczające miejsca, w których żółwie złożyły jaja.

Zakytnhos Plaza Gerakas
Zakytnhos – plaża Gerakas
Gerakas
Gerakas

Laganas

Imprezowe centrum wyspy oraz baza wypadowa na wyspę Marathonisi (Wyspa Żółwia).  Ta malutka, bezludna wyspa słynie z pięknych, kameralnych zatoczek, gai oliwnych oraz żółwi. Można się na nią dostać z portu w Laganas – podłączając się do jednej z licznych wycieczek lub wypożyczając na własną rękę motorówkę.

Laganas Wyspa Slubow
Laganas – Wyspa Ślubów

Miasto Zakytnhos

Stolica wyspy i niewielkie miasto portowe. Klimatyczna starówka z placem Solomosa, deptakiem oraz promenadą pełną knajpek i restauracji zaczyna tętnić życiem dopiero późnym wieczorem. Warto wybrać się wtedy na kolację i kieliszek wina.

Winnica Callinico

Rodzinna winnica oferuje program zwiedzania obejmujący prezentację procesu produkcji, hale, piwniczki oraz sklep z winami. Na miejscu przeprowadzana jest także degustacja win.

Informacje praktyczne

Nocleg

Hotel Atlantica Eleon Grand Resort & Spa
Adres: Zante-Tragaki Road, Tragaki 291 00 Grecja

Lokalizacja

  • ok. 3 km od centrum miejscowości Tsilivi z licznymi restauracjami, sklepami i ofertą rozrywkową
  • ok. 8 km od centrum miasta Zakynthos
  • bezpośrednio przy plaży
  • czas dojazdu z lotniska ok. 30 min

Hotel o bardzo dobrym standardzie. Dwa baseny (pięknie podświetlane wieczorami), żwirkowa plaża  z dużym, dającym przyjemny cień gajem oliwnym. Dużym walorem obiektu jest nadzwyczaj miła i sprawna obsługa (zarówno w restauracji, jak w barach – zamówienia zbierane są także przy basenach oraz na terenach zielonych). Smaczna kuchnia, klimatyczny bar z kameralnymi występami pianistów w tle. Bardzo dobra lokalizacja. Hotel naprawdę godny polecenia.

Zakynthos Widoki1 1
Zakynthos

Gdzie zjeść

Restauracja Vardiola
Adres: Drosia Beach, Kipseli, Grecja

Restauracja znajduje się w odległości 1,5 km od hotelu Atlantica Eleon Grand Resort & Spa (należy przejść przez plażę). Niezależnie jednak od umiejscowienia noclegu, miejsce warte jest odwiedzenia. Restauracja położona jest na klifie bezpośrednio nad plażą. Z otwartego tarasu rozpościera się wspaniały widok na morze i zachody słońca. Przepyszne jedzenie (w szczególności krewetki), lokalne wino, przesympatyczna obsługa oraz greckie rodziny tłumnie odwiedzające to miejsce tworzą rewelacyjny klimat. Polecam!

Zakynthos Grecka Salatka
Zakynthos i oczywiście „grecka sałatka”

Polskie Biuro podróży  ZANTE MAGIC TOURS

Jeżeli poszukujecie gotowych, wygodnych rozwiązań, do tego w rodzimym języku – polecam polskie lokalne biuro podróży ZANTE MAGIC TOURS. Ciekawe wycieczki, sprawna logistyka, przesympatyczni przewodnicy.

Programy, ceny oraz rezerwacje na stronie https://zantemagictours.pl/

Więcej na temat Zakynthos przeczytacie w tym artykule.

Sprawdź inne wpisy: