She was there

Maltańska kuchnia – co i gdzie zjeść na Malcie

Malta / Smaki | 11 lutego 2021
Malta Pizza

Maltańska kuchnia jest…jak Malta. Wielokulturowa, różnorodna i jednocześnie bardzo wyrazista w swojej inności. Wyspa czerpie garściami z kulinarnego doświadczenia kolejnych najeźdźców,  wybiera to, co najlepsze. Odważnie szafuje przepisami, miesza przyprawy, w końcowym efekcie racząc zaskakującymi smakami. Jeżeli włoska pizza, to tylko pod postacią tradycyjnie wypiekanej ftiry, jeżeli wołowina, to tylko w maltańskiej wersji Bragioli. Co i gdzie zjeść na Malcie? Poniżej znajdziecie kilka przetestowanych restauracji na tej urokliwej wyspie.

Restauracje w Valletta

Nenu the Artisan Baker
Adres: 143, St Dominic Street, Valletta

Restauracja słynąca ze wspaniałego kunsztu piekarskiego. Już po wejściu orientujemy się, że lokal zfokusowany jest na wypiekach – na ekranach umieszczonych na ścianach prezentowane są filmy związane z historią piekarni i procesami przygotowania ciasta. Ponadto znajdziemy wiele eksponatów przybliżających temat wypieków, a karta menu opiera się głównie na specjałach piekarni.

Punktem kulminacyjnym jest tradycyjna ftira –okrągły, dobrze wypieczony chleb z nadzieniem w środku. Oprócz dodatków takich jak tuńczyk, anchois, pomidory czy oliwki, magicznym składnikiem idealnie dopełniającym smak pieczywa jest słony ser Ġbejna, produkowany na wyspie Gozo. Genialne połączenie ciasta, oliwy i dobrze zbalansowanych dodatków przenosi w kulinarny błogostan.

Maltanska Ftira
Maltańska ftira

Restauracje w Sliema

Ta’ Kolina Restaurant
Adres: 151 Tower Road, Sliema

Ta’ Kolina, czyli Malta w kulinarnej pigułce! Lokalna, swojska restauracja z pyszną maltańską kuchnią. Wyborna Aljotta (tradycyjna zupa rybna), jakże popularny na Malcie fenek (królik) serwowany w winie czy Bragjoli (wołowina podawana z mielonym mięsem i ziołami), do tego wspaniały widok na morze i serdeczna obsługa. Czego chcieć więcej?!

Sciantusi
Adres: 2 Milner Street, Sliema

Jako że Malta włoską kuchnią stoi – jedną z prawdziwie włoskich wariacji znaleźć można w Sciantusi. Rewelacyjne włoskie dania i iście południowy klimat.

Spaghetti 960978 1920
Pizza 1988005 1920
Pasta 329521 1920
Malta włoską kuchnią stoi

Il-Merill
Adres: 9, St. Vincent Street, Sliema

Przeurocza, malutka, rodzinna restauracyjka. Dopieszczone jedzenie gotowane od serducha, zaopiekowany gość i atmosfera jak w domu – czyli kolejny raz – miejsca małe, ukryte i nierozreklamowane zaskakują najbardziej.

Restauracje w St. Julian’s

WIGI’S KITCHEN
Adres: Main Street, Balluta Bay, St.Julian’s

Prostota, elegancja, wysoka jakość składników. Przepyszne, świeże ryby, idealnie przyrządzone mięsa, dbałość o detale i serwis – idealny przepis na romantyczną kolację nad zatoką.

Pastizzi Francuskie Ciasto Z Nadzieniem Z Ricotty Lub Groszku
Pastizzi – francuskie ciasto z nadzieniem z ricotty lub groszku

Więcej na temat Malty przeczytasz w tym artykule.

Sprawdź inne wpisy: