She was there

Dublin – co zwiedzić w stolicy Irlandii?

Irlandia | 14 marca 2021
Dublin Temple Bar

Dublin oferuje różnorodne atrakcje. Od bibliotecznej kontemplacji, przez industrialne wnętrza królestwa irlandzkich trunków i kordialne wycieczki po zabytkowych barach aż po więzienne kazamaty. Na tle charakterystycznej szarej zabudowy eskalują kolorowe akcenty różnobarwnych drzwi i okiennic. Centrum miasta zamyka się w historycznej zabudowie, życie toczy się jednak w swobodnej atmosferze. Dublin daje poczucie zadomowienia i serdeczności, zwiedzanie toczy się w rytmie slow z przerwami na irlandzki, ciemny napój z białą pianką we wnętrzach, które widziały niejedno. Jak zwiedzać Dublin, co warto zobaczyć w stolicy Irlandii i okolicach? Dublin zwiedzić można w większości pieszo, samo miasto i okolice zobaczymy spokojnie w ciągu 3 dni. Czy warto? Zdecydowanie tak! Stolica Irlandii zachwyci nas na każdym kroku. A więc – ruszajmy!

Dublin Liffey
Dublin z widokiem na rzekę Liffey

DZIEŃ 1

Trasa: Trinity College (The Old Library at Trinity College)- > Pub O Neil’s  – Dublin Castle – > Leo Burdock  – > St. Patric Cathedral-> Browar Guinnessa (Guinness Storehouse)


Trinity College  – The Old Library at Trinity College

Adres: Trinity College Dublin
College Green, Dublin 2
(Wejście od Nassau Street)

Czynne:

  • Poniedziałek – sobota (maj – wrzesień) 08:30 – 17:00
  • Niedziela (maj – wrzesień) 09:30 – 17:00
  • Poniedziałek – sobota (październik – kwiecień) 09:30 – 17:00
  • Niedziela (październik – kwiecień 12:00 – 16:30

Bilet: 11-14 Euro
Bilety online: https://www.tcd.ie/visitors/book-of-kells/tickets-information/

Najstarszy, prestiżowy uniwersytet irlandzki założony w 1592 roku przez królową angielską Elżbietę I. Absolwentami uczelni byli między innymi Oscar Wilde, Samuel Beckett i autor powieści „Dracula” Bram Stoker.

W 1661 roku uczelni przekazany zostaje manuskrypt słynnych Ksiąg z Kells – niepowtarzalny przykład celtyckiej formy sztuki religijnej, który przyciąga obecnie turystów z całego świata.

Największe wrażenie robi jednak Stara Biblioteka (The Old Library) z reprezentacyjną Długą Salą (Long Room). 64 metry z dębowymi półkami wznoszącymi się aż po sufit, zapach drewna i starych opasłych tomów to kawałek nieba na ziemi dla każdego mola książkowego. Budowa biblioteki trwała 20 lat. Ma ona obecnie prawo do każdej książki publikowanej w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Pub O Neill’s

O’Neills Bar and Restaurant
Adres: 2 Suffolk Street

Bar położony jest w pobliżu Trinity College, dobra opcja na śniadanie lub na lunch.

Jeden z najpopularniejszych i najstarszych pubów w Dublinie. W budynku ok. 1000 lat temu mieścił się parlament Wikingów, na przestrzeni dziejów bar był mekką znanych pisarzy, artystów i polityków. Dzisiaj, w swojej historycznej przestrzeni, miejsce nadal tętni życiem – w ciągu dnia knajpa serwuje Irish breakfast „na kaca” oraz niemniej ciekawe lunche, wieczorem zamienia się w centrum muzycznych deliberacji na żywo.

Zamek Dubliński  – Dublin Castle

Adres: Dame St, Dublin 2

Czynne codziennie: 9:45 – 17.45
Bilety:
Opcja z przewodnikiem: 12 Euro

Opcja bez przewodnika (broszury informacyjne w j. polskim): 8 Euro
Zamek zbudowany jako siedziba Wikingów. Funkcjonował kolejno jako twierdza wojskowa, więzienie, skarbnica, gmach sądów i siedziba angielskiej administracji w Irlandii przez ponad 700 lat. Przebudowany na przestrzeni wieków, co widać wyraźnie w eklektycznym stylu budowli. Obecnie używany w czasie ważnych uroczystości państwowych i zaprzysiężenia prezydenta. Mieszczą się w nim muzea, kawiarnie, międzynarodowe centrum konferencyjne, budynki rządowe oraz apartamenty państwowe, a wokół rozpościerają się imponujące ogrody.

Leo Burdock

Adres: 2 Werburgh Street, Christchurch, D8

Czynne codziennie: 11:30 – 24:00

Najstarsza i najsłynniejsza frytkarnia w Dublinie. Według legendy bar odwiedzali już Wikingowie. O ile wikingową dykteryjkę należy traktować z przymrużeniem oka, o tyle frytki i rybę zawinięte w gazetę opisywał sam James Joyce. Od stu lat „danie” sprzedawane jest wyłącznie na wynos, „stoliki” natomiast znajdują się tuż obok, na schodach Christ Church Cathedral. Grubo siekane frytki, sos barbecue i świeży dorsz serwowane w kartonowej „zastawie” to idealna opcja na szybki lunch w obligatoryjnym, irlandzkim wydaniu fish and chips.

Katedra św. Patryka  – St. Patric Cathedral

Adres: Saint Patrick’s Close

Czynne:
poniedziałek – piątek: 9:30-17:00
soboty: 9:00-18:00 (marzec – październik), 9:00 – 17:00 (listopad-luty)
Bilet: 8 Euro

Miejsce niezwykle ważne dla Irlandii – właśnie tu św. Patryk, dzisiejszy patron kraju – odprawiał pierwsze msze, wprowadzając chrześcijaństwo na wyspie.  Dziekanem katedry był Jonathan Swift, autor „Podróży Guliwera”, który wraz z ukochaną został tutaj pochowany (celtycka płyta nagrobna).

Katedra jest najdłuższym średniowiecznym kościołem w Irlandii z imponującymi rozmiarami nawy oraz niesamowitym półmrokiem typowym dla irlandzkich surowych monastyrów.

Guinness Storehouse – Browar Guinnessa

Adres: St. James’s Gate, Dublin 8

Czynne codziennie:  9: 30-19:00 (ostatnie wejście 17:00), lipiec-sierpień 9:30 – 21:00 (ostatnie wejście 19:00)
Bilet: 19,50 Euro
Bilety online: https://www.guinness-storehouse.com/en/tickets

To muzeum-gigant mogłoby tworzyć osobną dzielnicę. Wielopiętrowy gmach przedstawia 250 – letnią historię rodziny Guinness i dzieje samej marki oraz w industrialny sposób prezentuje proces produkcji trunku. Kolejne piętra to osobne historie, interaktywne atrakcje z możliwością odbycia lekcji fachowego nalewania pinty Guinness’a poświadczonych oficjalnym certyfikatem. Wisienką na torcie, a raczej pianką na piwie, jest degustacja wiadomego trunku na siódmym piętrze budynku. Z oszklonego, okrągłego baru roztacza się rewelacyjny widok na cały Dublin.

Wieczór

O’Donoghues Bar

Adres: Merrion Row 15

Kolejna perełka na barowej mapie Dublina. Rustykalna, stara knajpa z historią – swoje początki miała już w 1789 roku rozpoczynając działalność jako sklep spożywczy. Ściśle związana z tradycyjną muzyką irlandzką – to właśnie tutaj powstał legendarny irlandzki zespół – The Dubliners. Co wieczór bar wypełnia się tłumem lokalsów w garniturach, którzy prosto z pracy pędzą na codzienną pintę Guinness’a w rytmie folkowej muzyki na żywo.

Pub Doheny & Nesbitt

Adres: Baggot Street Lower 5

Klasyka w najlepszym wydaniu. Wiktoriański bar z 1867 roku do dzisiaj jest miejscem spotkań irlandzkich polityków. Stare drewniane meble, kameralna atmosfera i szum rozmów zamyka klientelę w barowej bańce i przenosi w odległe czasy historii.

Dublin Zamek
Dublin Zamek
Dublin Piwo
Molly Malone Statue 4537959 1920
Molly Malone, w tle Pub O’Neill’s

DZIEŃ II

Trasa: Destylarnia Jameson  – > Rynek Smithfield – > O’Connell Street -> The Custom House – > Pub Mulligan’s

Destylarnia Jameson  – The Old Jameson Distillery

Adres: Bow Street, Smithfield, Dublin 7

Czynne:
Październik – luty: 
niedziela – czwartek: 10:00-17:30, piątek – sobota: 10:00-18:30

Marzec – październik:
niedziela – czwartek: 10:00-18:00, piątek – sobota: 10:00-19:00

Bilety: cena uzależniona jest od wybranej opcji zwiedzania
Bilety online: https://www.jamesonwhiskey.com/pl-PL/visit-us/jameson-distillery-bow-st

W Irlandii mówi się, że Bóg stworzył whiskey po to, aby Irlandczycy nie zawładnęli światem. To słynne powiedzenie doskonale oddaje stosunek mieszkańców Zielonej Wyspy do  bursztynowego trunku. Irlandia to zaraz po lub obok Guinness’a – whiskey. Dlatego warto zgłębić historię najsłynniejszej w kraju Destylarni Jameson.

Założona w 1780 roku, świeciła triumfy przez prawie 200 lat. Obecnie stanowi muzeum, w którym można zapoznać się z fascynującą historią samej marki, jak i procesów jej produkcji. Podczas odwiedzin dowiemy się, dlaczego irlandzka whiskey jest najlepsza i jak odróżnić ją tej od whisky szkockiej i whiskey amerykańskiej. Trasa kończy się zasłużonym kieliszkiem procentowego trunku – solo lub w drinkowej konfiguracji.

Ciekawostka: Jaka jest różnica między whiskey a whisky?

W wymowie nie ma żadnej różnicy, natomiast w pisowni już owszem. Otóż nazwa whiskey odnosi się do trunku produkowanego w Irlandii i USA, natomiast whisky powstajew Szkocji, Kanadzie i Japonii. 

Rynek Smithfield

Adres: Arran Street

Konie w centrum miasta? Taki widok nie dziwi w Dublinie – tu w sercu miasta, raz w miesiącu odbywa się słynny koński targ. Na pięknie odrestaurowanym placu w dzielnicy Smithfield jeźdźcy galopują dostojnie prezentując walory swoich podopiecznych. Miejsce stanowi obecnie bardziej pretekst do spotkań końskiej socjety aniżeli kupna lub sprzedaży koni.

O’Connell Street

Jest to jedna z głównych ulic Dublina i zarazem jedna z najszerszych ulic Europy. Nazwano ją na cześć Daniela O’Connella, lidera irlandzkich nacjonalistów, walczącego o autonomię Irlandii oraz o równouprawnienie katolików w kwestii praw wyborczych, które przeforsował w 1829 roku. Jego pomnik stoi na południowym końcu ulicy, naprzeciw mostu O’Connell Bridge.

  • „Szpila” – The Spire of Dublin

Monumentem, którego nie da się przeoczyć jest „Szpila” (The Spire of Dublin), będąca najwyższą rzeźbą na świecie (120 metrów), wzniesiona w 2003 roku dla uczczenia nowego tysiąclecia.

  • Budynek Głównego Urzędu Pocztowego – General Post Office

Budynek odegrał rolę siedziby przywódców powstania Wielkanocnego z 1916 roku.

  • Pomnik Jamesa Joyce
  • Pomnik Daniela O’Connella

Daniel O’Connell zwany „Wyzwolicielem”, był pierwszym wielkim pokojowym agitatorem przeciwko unii między Brytanią a Irlandią.

The Custom House – Gmach Komory Celnej

Majestatyczna budowla z kopułą pokrytą śniedzią, dzieło słynnego architekta Jamesa Gandona. Od dawna  nie pełni już swojej funkcji służąc za siedzibę różnych ministerstw.


Pub Mulligan’s

Adres: Poolbeg Street 8

Opis na oficjalnej stronie lokalu mówi, że Mulligan’s to coś więcej aniżeli pub w Dublinie, to fenomen kultury irlandzkiej. Otwarty w 1782 roku ma za sobą niezwykle barwną historię i bogaty kanon odwiedzających go postaci. Na najlepszego ponoć Guinness’a na świecie przychodził tu John F. Kennedy, Judy Garland czy James Joyce. Pisarz zapożyczył nawet nazwę lokalu dla jednego z głównych bohaterów Ulissesa.

Dublin Destylarnia
Dublin Destylarnia
Dublin Drzwi

Wieczór

Dzielnica Temple Bar

Temple Bar to najsłynniejsza dzielnica w Dublinie z setką barów, pubów, restauracji i knajpek, znana z nocnego życia i niezwykle popularna wśród turystów.

Dzielnica znajduje się na południowym brzegu rzeki Liffey w centrum Dublina i, w przeciwieństwie do okolic, zachowała średniowieczny układ, z wieloma wąskimi, brukowanymi uliczkami.

Jej nazwa pochodzi od przedsiębiorcy Williama Temple, który nabył ten kawałek ziemi widząc w nim perspektywę rozwoju. W ciągu kilku kolejnych wieków Temple stała się tętniącą życiem nadrzeczną dzielnicą z wieloma organizacjami kulturalnymi. 

  • Pub Temple Bar

Adres: Tempe Bar 47/48

Najsłynniejszy bar w dzielnicy to noszący tę samą nazwę – Temple Bar. Usytuowany na rogu dwóch uliczek, z charakterystyczną czerwoną fasadą dzierży miano najbardziej przyjaznego lokalu w mieście. Przez pub przewijają się międzynarodowe tabuny turystów głodnych irlandzkiego piwa i folkloru. Bynajmniej nie wyjdą zawiedzeni, ponieważ Temple Bar przypomina niekończącą się fiestę w iście lokalnym wydaniu – knajpa faluje w rytmie irlandzkich kapel, tańców i śpiewu.

  • The Brazen Head

Adres: 20 Bridge Street Lower

Jeden z pięciu najstarszych pubów na świecie, jego założenie datowane jest na 1198 rok. Wchodząc do środka przenosimy się w inny wymiar czasowy – stare zdjęcia i fragmenty gazet zdobią wiekowe ściany, meble i dekoracje oddają atmosferę dawnych lat. Lokal poszczycić może się także wachlarzem słynnych gości, przy drewnianym barze piwo popijali bowiem Jonathan Swift, James Joyce czy też Michael Collins. Lokal uraczy nas muzyką na żywo i szerokim wyborem lokalnych piw.

  • Most Ha’penny

Most nad rzeką Liffey. Nazwa pochodzi od opłaty, która pobierana była przez blisko 100 lat za skorzystanie z mostu. Przejście przez most kosztowało połowę pensa potocznie zwanego „penny”, dodając do niego przedrostek „ha” od słowa „half” powstała nazwa Ha’penny.

Ten jeden z bardziej urokliwych mostów w Dublinie upodobały sobie zakochane pary wieszając na nim metalowe kłódki.

  • Meeting House Square

Jest to targ z produktami żywnościowymi odbywający się w soboty w środku dzielnicy Temple Bar.

Dublin Grafton
Dublin Grafton
Dublin Most
Dublin

DZIEŃ III

Trasa: Więzienie Kilmainham  w Dublinie oraz okolice Dublina –> Bray –> Sally Gap – >Glendalough

Więzienie Kilmainham  –  Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol Museum Visitor Centre
Kilmainham Courthouse,
Inchicore Road, Kilmainham, Dublin 8

Czynne:
Październik-marzec: 9:30-17:30
Kwiecień-maj: 9:00-18:00
Czerwiec – sierpień: 9:00-19:00
Wrzesień: 9:00-18:00

Bilety online: http://kilmainhamgaolmuseum.ie/

Więzienie powstało w 1796 roku, początkowo jako areszt dla drobnych rzezimieszków, później odcisnęło swoje piętno jako symbol represji wobec osadzanych w nim patriotów irlandzkich.

W niewoli panowały straszliwe warunki, przepełnione cele, okrucieństwo, tortury oraz głodowe racje żywnościowe spowodowały śmierć wielu więźniów. Na dziedzińcu więziennym straceni zostali przywódcy Powstania Wielkanocnego w 1916 roku.

W latach 60 – tych XX wieku miejsce przekształcono w muzeum. Więzienie służyło jako sceneria wielu filmom, m. in. Michael Collins, W imię ojca, Święci z BostonuWiatr buszujący w jęczmieniu.

Bray

Urocze nadmorskie miasteczko położone ok. 20 km od Dublina, rekreacyjne zaplecze stolicy. Nazywane często bramą do „ogrodu Irlandii” czyli do hrabstwa Wicklow. Przepiękna promenada, kamieniste plaże, wiktoriańska architektura portowa, pola golfowe oraz wzgórze Bray Head, z którego roztaczają się piękne widoki na morze, góry oraz samo miasto.

Przełęcz Sally Gap

Sally Gap (Przełęcz w Siodle) to malownicza przełęcz w Górach Wicklow, położona na terenie Parku Narodowego.  Szczyty górskie, urokliwe polodowcowe doliny, jeziora oraz wrzosowiska tworzą kwintesencję wyobrażeń o zielonej i sielskiej Irlandii.

Sally Gap to także tajemnicze legendy i lokalne opowieści. To tutaj miał umrzeć i zostać zabrany do nieba św. Patryk. Pośród soczystych zielonych wzgórz znajduje również się tajemniczy głaz, który rozstrzygał spory o winie oskarżonych. Kiedy położony na nim kamyk staczał się na głowę skazańca, potwierdzał tym samym jego winę.

Wśród wzgórz przebiega droga – trasę pokonać można więc autem, uważając na hasające w okolicy owce. 

Glendalough

Przepiękna dolina położona w południowo-wschodniej części gór Wicklow między dwoma jeziorami (Upper Lake i Lower Lake).

Znajdują się tu ruiny klasztoru datowanego na XII-XIII wiek. Trasa prowadzi przez tajemnicze pozostałości klasztoru, stary cmentarz oraz szlaki spacerowe wokół jezior. Mnóstwo zieleni, niesamowita przestrzeń i pejzażowe widoki to rewelacyjna alternatywa na poznanie natury Zielonej Wyspy.


Pub Johnnie Fox’s

Adres: Glencullen, Co. Dublin

Johnnie Fox’s to solidna dawka wspomnień wysokich lotów, pub jest bowiem nie tylko jednym z najstarszych, ale także najwyżej położonych knajp w Irlandii. Bielone mury oraz otoczenie niczym z wiejskiej zagrody znajdziemy w miejscowości Glencullen, położonej około 20 minut jazdy od Dublina. Prawdziwa przygoda rozpoczyna się jednak w rustykalnym wnętrzu budynku – labirynt pomieszczeń oraz korytarzy ubrany w wiekowe meble, pamiątki i bibeloty zamyka szczelnie w kazamatach przeszłości. Wrażenie spaceru w czasie potęguje zapach starych ścian, niskie sufity, kominek i woskowe świece na stołach.  Zdjęcia wypełniające niemal każdy wolny skrawek przestrzeni przypominają o dawnej, ale i teraźniejszej popularności lokalu. Miejsce upodobali sobie wielcy tego świata, ale także turyści i lokalna klientela – stolik należy więc zarezerwować z wyprzedzeniem lub cierpliwie czekać krążąc między rolniczymi sprzętami ustawionymi na zewnątrz lokalu. Jedzenie nie zawodzi, do Johnnie Fox’s przychodzi się jednak głównie po atmosferę, po wrażenia wizualne, po kęs przeszłości. I niewątpliwie nie wychodzi się z pustym żołądkiem.

Sally Gap
Sally Gap
Glendalough
Sally Gap, Bray i Glendalough


Więcej na temat Dublina przeczytacie w tym artykule.

Sprawdź inne wpisy: